جستجو

آرشیو سرویس های خبری

چهاردهم فوریه روز ولنتاین یا روز عشاق، یکی از آداب تاریخی برای ابراز عشق در فرهنگ غربی است که افسانه‌ها و روایت‌های مختلفی در بازگویی خاستگاه آن وجود دارد.


اینفوفرهنگ - طاهره هوشنگی

 هدف در این مجال گذری بر زوایای اجتماعی و فرهنگی ولنتاین و گرایش جوانان  ایرانی به آن است.

رواج این فرهنگ، آسیب‌های ذهنی و عینی بسیاری با خود به همراه آورده است. یکی از آسیب‌های این فرهنگ که شاید کمتر بدان توجه شده باشد، ارائه مناسکی سطحی و مصرف‌گرایانه از مهروزی است که نه تنها ریشه و اصالتی در فرهنگ ما ندارد، بلکه با تعریفی که در ادبیات ایرانی از عشق می‌شود، تفاوت زیادی دارد.

آداب و رسوم، برساخته‌هایی فرهنگی و اجتماعی‌‌اند. در واقع رسوم هر منطقه‌‌ای، در خلأ اجتماعی و فرهنگی شکل نمی‌گیرند و رخ نمی‌‌دهند، بلکه با سایر عناصر و مؤلفه‌‌های نظام فرهنگی تعامل داشته و از آن تأثیر می‌پذیرند. ازاین‌رو مصرف یک مراسم، با توجه به ذائقه، پایگاه طبقاتی و اجتماعی، هویت، سبک زندگی و نیاز افراد صورت می‌‌پذیرد.

اما آن‌چه در این میان اهمیت دارد، پدیده‌ ورود آیین‌های وارداتی و پذیرش آن در فرهنگ عامه دیگر کشورهاست. ولنتاین یکی از آیین‌های فرهنگ غربی است که با توجه به توانایی رسانه‌های بین‌‌المللی و تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی در انتقال و اشاعه‌ فرهنگ‌ها، در سال‌های اخیر در فرهنگ ایران اهمیت بسیاری یافته و علی‌رغم آن‌که گزینه‌هایی متناسب با پیشینه فرهنگ باستانی ایرانی یا مذهبی به عنوان روز بزرگداشت مهر و محبت مطرح شده است، اما همچنان از استقبال بالایی برخوردار است.

در سال‌های ابتدایی ورود این فرهنگ در ایران، به نظر می‌رسید که مراسم این روز بیشتر به دوستی‌های آزاد خارج از چارچوب خانواده و رابطه‌های ناشناس و پنهان اختصاص دارد و روابط رمانتیک دو جنس مخالف را که اغلب از مشروعیت و قانونمندی برخوردار نیست، پیوند می‌زند. درواقع ولنتاین به گونه‌ای تلویحی و کنایی به روابط خارج از خانواده و پیوندهای عاطفی ضدخانواده اشاره داشت.

اما اخیراً تقلید از جشن ولنتاین آن‌قدر در فرهنگ ما رسوخ کرده که مورد استقبال خانواده‌ها و حتی برای ابراز مهر به فرزندان قرار گرفته است؛ به‌طوری‌که دریافت و اهدای کادوی روز ولنتاین و جشن گرفتن آن، اهمیتی به اندازه کادوی روز مرد و زن و تولد پیدا کرده و نمایانگر اهمیت دوستی است و شاید به مرور فراموش شود که این مراسم یک آیین وارداتی ناآشنا و منبعث و وام‌گرفته از فرهنگ غرب است که در ابتدا مقاومت‌های فرهنگی بسیاری علیه آن صورت می‌گرفت و هیچ سنخیت و الفتی با فرهنگ مردم ایران نداشت.

اکنون این سؤال مطرح است که چه مؤلفه‌هایی در فضای فرهنگی و اجتماعی ایران در پذیرش فرهنگ ولنتاین و گرایش جوانان به آن مؤثر است؟

در همه‌ فرهنگ‌ها و نظام‌‌های اجتماعی، جوانان دارای طبعی نوخواه و در پی دگرگونی و تغییرات هستند (لاور، 189:1373). از سویی گسترش فناوری‌های ارتباطی، دنیای پیرامونی جوانان را افزایش داده و با عرضه‌ کالاهای مادی و غیرمادی، فرهنگ‌های متنوع، ارزش‌ها و هنجارهای جدیدی را تجویز و جوانان را برای تغییرات آماده و جذب می‌کند. این ارزش‌ها تمایل به مظاهر فرهنگی غرب را گسترش داده و جوانان را به رسوم و آداب آنان علاقه‌مند می‌سازد.

به‌ویژه آیین‌هایی که مانند ولنتاین، با احساسات و نیازهای عاطفی جوانان پیوند می‌خورد. در پژوهشی که بر روی جوانان تهرانی انجام شده، نقش استفاده از اینترنت و ماهواره در گرایش به برگزاری مراسم ولنتاین، تأیید می‌شود(مهدیزاده و عبداللهی، 1386). همچنین شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان نقش مهمی‌ در تبلیغ و ترویج آیین و مراسم ولنتاین در فرهنگ جوانان داشته‌اند، که همه اینها، ولنتاین را به یک مسأله اجتماعی تبدیل کرده است.

انگیزه‌هایی فردی چون «میل به شور و شادمانی»، «خودنمایی»، «چشم‌وهمچشمی»، «ازخودبیگانگی»، «برترشماری فرهنگ غربی و تقلید از آن»، «مد و مصرف‌گرایی»، «کمبود محبت در خانواده»، «تمایزجویی»، «ابراز هویت»، «نمایش طبقه اقتصادی و فرهنگی» و «تشخص‌یابی» در استقبال از ولنتاین تأثیرگذار است.

کمبود سرمایه‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باعث می‌‌شود که فرد برای ابراز تمایز، به مصرف ولنتاین روی آورد و با این دست مراسم‌‌ها، احساس نوعی همسانی جهانی و شهروندی جهانی را تجربه کند. غیر از فضای مراکز خرید و فضای سایبری اینترنت و ماهواره، این فرهنگ توسط گروه‌‌های دوستی و همالان نیز تقویت می‌‌شود. ازآن‌جاکه محوریت ولنتاین، عشق‌ورزی است، ساختارشکنی در ابراز عشق، یکی از انگیزه‌های گسترش فرهنگ ولنتاین در ایران است.

در فرهنگ سنتی ایران، بیان کردن عواطف به جنس مخالف، دارای محدودیت‌هایی است اما ولنتاین نوعی شکستن این قواعد و قوانین، به‌ویژه در رابطه‌های غیررسمی میان دختران و پسران است.

استقبال و ترویج ولنتاین فراتر از آن‌که معنایی در مواجهه فرهنگی دارد، پیامد برخی خلأهای فرهنگی و ساختاری در جامعه‌ نیز است. «عدم استفاده از ظرفیت‌ها و جایگزین‌های رسوم و فرهنگ ایرانی»، «بی‌توجهی به نیازهای فراغتی عاطفی و روانی جوانان»، «ضعف عملکرد خانواده‌‌ها، رسانه‌‌‌های داخلی، سیستم آموزشی، نهادها و متولیان فرهنگی» درعمومیت یافتن ولنتاین در بین جوانان نقش دارد. ولنتاین اگرچه برای برخی حاوی مضامین و رمزگان‌های عاطفی است، اما کارکردهای اقتصادی فراوانی دارد. نظام سرمایه‌داری از طریق تبلیغات، آیین عشق و مهرورزی را وسیله‌ای برای فروش و کسب منفعت خود کرده است و «دوستی» را با سود کلانی می‌فروشد.

رواج این فرهنگ، آسیب‌های ذهنی و عینی بسیاری با خود به همراه آورده است. یکی از آسیب‌های این فرهنگ که شاید کمتر بدان توجه شده باشد، ارائه مناسکی سطحی و مصرف‌گرایانه از مهروزی است که نه تنها ریشه و اصالتی در فرهنگ ما ندارد، بلکه با تعریفی که در ادبیات ایرانی از عشق می‌شود، تفاوت زیادی دارد.

آنچه در ولنتاین خودنمایی می‌کند، عدم حضور هویت، فرهنگ، تمدن و تجربه تاریخی ایرانی و یا حتی نمادهای آن است. نوع کادوها، تعاملات و انگیزه‌هایی که در کنش‌های ولنتاین دیده می‌شود، به هیچ‌وجه ماهیت ایرانی و گاه حتی اخلاقی هم ندارد و از آن‌جا که آیینی وارداتی است در محتوا، شکل و نمادها، تناقض‌ها و ناسازگاری بسیاری با ارزش‌ها، ذائقه و هنجارهای فرهنگ ایرانی دارد. نکته قابل تأمل این است که چرا علی‌رغم آن‌که ظرفیت‌های ملی و مذهبی متعالی متعددی در ابراز مهر در فرهنگ اسلامی ‌و ایرانی وجود دارد، یک عنصر غیربومی تا این اندازه در فرهنگ ما رسوخ کرده و جایگزین جشن‌ها و اسطوره‌های عشق در فرهنگ مذهبی و ملی شده است؟

منبع: مهرخانه

نظر دادن

جدیدترین اخبار

 • فقدان الگوی مناسب؛ عامل جنایات مجازی

  اینفوفرهنگ فاطمه بهروز فخر: این روزها اگر خبرهای داغ فضای مجازی یا تیتر یک روزنامه‌ها را دنبال کنیم، با اتفاق غم‌انگیزی به‌نام خودکشی مواجه می‌شویم. هنوز چند روزی از خبر خودکشی دختر نوجوانی در گوشه‌ای از یک شهر نگذشته است که خیلی‌ها دلیل آن را اعتیادِ این روزهایِ نوجوانان و جوانان به فضای مجازی و در نتیجه‌ی آن گرفتار شدن در تلخی بی‌سرانجام بازی به نام نهنگ آبی می‌دانند.

  خلاء الگو سازی در مدارس

  اگرچه تاثیر بسیاری از جریان‌های شکل‌گرفته در فضای مجازی را در بروز چنین اتفاقاتی نمی‌توان نادیده گرفت، اما پی‌بردن به دلایل چنین اقدامات تلخ و ناگواری در سنین حساس نوجوانی و جوانی، نیازمند تحقیق و پژوهشی جامعه‌شناسانه است تا در نهایت با نگاهی آسیب‌شناسانه برای جلوگیری و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده شود

  مریم نراقی که سال‌ها در حوزه‌ی توانمندسازی زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته است، خانواده را اولین الگوی نوجوان می‌داند و معتقد است:«بسیاری از کمبودها و خودکم‌بینی‌های نوجوانان ناشی از رفتارها و الگوهای نادرست خانواده است. وقتی روح نوجوان با محبتی اصیل و خالص که منشا آن در خانواده است روبه‌رو نشود، ناخودآگاه آن را در بیرون از بنیان خانواده که خالی از آسیب نیست، جست‌وجو می‌کند.»

  این مشاور و فعال اجتماعی در ادامه‌ سخنان خود گفت:«بعد از خانواده نیز، مدارس ما نقش و وظیفه‌ خطیری برعهده دارند. اما متاسفانه مدارس و نظام آموزش‌وپرورش ما تنها بر همان روش‌های سنتی و کلیشه‌ای سابق تکیه دارند که نه‌تنها فرصت شناخت خود را به نوجوانان نمی‌دهد، بلکه گاهی نیز باعث شناخت‌های ناقص و اشتباه می‌شوند.»

  وی افزود:«مدرسه و محیط آموزشی باید بستر مناسبی برای رشد و ایجاد فرصت‌هایی برای بروز و بسط استعدادهای نوجوان باشد، زیرا در غیر این‌صورت نوجوان برای شناخت خود و شناساندن خود به دیگران از روش‌هایی نامناسب استفاده می‌کند که گاهی در جامعه با عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه می‌شویم.»

  وادی بدون کنترل

  این روزها گسترش فضای مجازی و وسعت ارتباطات از جمله دلایل مهم افزایش ناهنجاری‌ها است. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده و بهره‌مندی نوجوانان و جوانان از این فضا و امکانات آن شد، اما باید دانست که استفاده از چنین فضاها و امکاناتی مستلزم هوشیاری و مراقبتی کنترل‌شده است. علاوه بر خانواده‌ها و مسئولیت مهم‌شان در این زمینه، باید مسئولان و سازمان‌های ذی ربط فرهنگی را نیز دخیل دانست. تا وقتی برای نوجوان و جوانان برنامه‌های جایگزین جذابی وجود نداشته باشد، دنیای مجازی هر روز آن‌ها را در خودشان غرق می‌کند. برای مثال اگر آمارها و مصادیق نشان می‌دهند که سن بلوغ در نوجوانان کاهش پیدا کرده است و آن‌ها به تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های جنسی متمایل‌تر شده‌اند، باید پرسید برای جایگزینی و دور کردن آن‌ها از چنین فضایی، چه تدابیری اندیشیده و چه برنامه‌هایی جایگزین شده است؟

  باید بدانیم که افزایش ناهنجاری‌ها و اتفاقات تلخی که تیتر اول روزنامه‌ها می‌شوند، متوجه تمام افراد جامعه است و همه علاوه بر آنکه بر بروز آن دخیل هستیم اما می‌توانیم با بهره‌گیری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی قشر دانشگاهی و فرهنگی که داعیه‌دار دغدغه‌های ارزشی و مذهبی هستند با داشتن برنامه‌ای جامع در جهت سالم‌سازی فضای فراغتی نوجوانان گام برداریم و چهارچوب فکری و روحی این قشر را که سرمایه‌های جامعه هستند، سالم نگاه داریم.

 • تریبون انقلابی؛چشم انتظار تحول

  اینفوفرهنگ - نفیسه زارعی:روزهای تب و تاب انقلاب و درست در زمان مواجه جریانهای ضدونقیض­ های سیاسی که گاهی به واسطه تحرکاتشان، بیم فروپاشی نظام‌نوپا را به ذهن نزدیک می­کردند، یکی از کاربردی­ترین ابزار در ایجاد مفاهمه مشترک از ارزش­های این نظام، رسانه ه­ای مردمی و زنده به نام نماز جمعه بود.

  بزرگترین نمود تشیع انقلابی در روزهای دهه شصت و در دانشگاه تهران نمود پیدا می­کرد، وقتی جمعیتی به هم­ فشرده تنگاتنگ هم در صف­ های نماز می­ ایستادند و خطیب با حرارت جریان­­ شناسی سیاسی و عبادی را برای ایشان تبیین می­کرد.از همین جا بود که ماشین ترور مجاهدین خلق فعالانه برای تخریب نماز جمعه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم انقلابی که صبح­ های جمعه سجاده به دست به محل اقامه نماز می­ آمدند، کارش را آغاز کرد و این به معنای بُرد بالای نماز جمعه در ایجاد بصیرت، وحدت و حفظ انسجام در نظام اسلامی بود.

  بررسی سیر عملکرد تریبون نماز جمعه در دهه­ های گوناگون انقلاب چه در روزهای خطبه­ های آتشین رهبر معظم انقلاب و یا خطابه­ های حجت­الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان امام جمعه ه­ای که تا پیش از فتنه 88، یکی از مؤثرترین خطیبان جمعه بود و حتی امروز که دیگر محل اقامه نماز برای رعایت کیفیت حال نمازگزاران بنا به فصول گوناگون تغییر می­کند، نشان از انفعال نسبی آن دارد. انفعالی که حالا منجر شده تا قشر جوان کمتر خود را موظف به حضور در نماز بدانند.

  البته نمازهای جمعه ه­ایی مثل نمازهایی که به امامت رهبر انقلاب اقامه می­شود از این قاعده مستثنی است؛ زیرا ویژگی عمده پویایی و مسائل مطروحه در خلال این نمازهای خاص عاملی برای جذب همه اقشار به حساب می­آید. نگاه به این عملکرد ضرورت تغییراتی را در سیاست‌گذاری­ های خرد و کلان ستاد نماز جمعه به ذهن نزدیک می­کند؛ ستادی که باید از شائبه­ های جریانات سیاسی چپ و راست به دور باشد و در فضای انقلاب تصمیم­گیری نموده و آن را از طریق نماز جمعه به مردم در سراسر کشور منتقل کند و خود در این فضا جریان­ساز و نقش ­آفرین باشد. درست مثل روزهای دهه 60 که جریان­سازی شناخت شبکه نفاق، ایجاد و هدایت جریانات سیاسی و فرهنگی و اموری از این دست در نماز جمعه اتفاق می‌افتاد.

  لزوم جوان­گرایی و ورود اندیشه های جدید که بارها در سطوح مختلف رهبر معظم انقلاب به آن در حوزه­ های گوناگون تأکید داشته­ اند، این‌بار به صورتی جدی در زمینه برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه احساس می­شود. این مسئله از ائمه جماعات تا مخاطبین آن‌ها، یعنی از رأس هرم تا پایین را  دربر می‌گیرد.

  شورای سیاست­گذاری ائمه جماعات با اتخاذ موضعی جوان­گرایانه و درعین حال انقلابی، باید در مسیر تحول گام بردارد، استفاده از علمایی که شیوه ­های جذب جوانان انقلابی را برای جریان­سازی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می­دانند نظیر آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، حجت­ الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان،حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی خمینی و شخصیت­هایی از این دست که با نگاه به مباحث و منابر خاص­شان می­توان به ظرفیت غنی و پربار علمی آن‌ها پی برد و به نوعی شکوفایی اصل مهم کادرسازی به سبک انقلاب اسلامی را در این دهه به عینه مشاهده کرد.

  البته در آن روی سکه جریانات سیاسی خاص، نظیر طیف اصلاحات و وابستگان آن هم در این حوزه ورود کرده‌اند و زمزمه­ های استفاده از شخصیت­هایی که با بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و سیاسی­ شان عدم اقبال عمومی و به­ویژه نسل جوان به آن‌ها به چشم می­خورد در این جناح و رسانه­ های مرتبط با آن‌ها روایت­گر عزم جزم ایشان است.

  نکته قابل توجه این است که گزینه ­های مطرح شده از سوی این قشر عمدتا افرادی هستند که ناخودآگاه در جریانات گوناگون برای پرکردن خلأ عدم وجود شخصیت­های کاریزماتیک به آن‌ها متوسل می­شوند و در نهایت در چند بازی اخیر اصلاحات، پرده از روی حقیقت برداشته می­شود که آن‌ها تنها متضمن حیات سیاسی جریانی هستند که در فتنه 88 منزوی شده و بعد از انتخابات 96  علی­رغم امیدهای زیاد به بی­ مهری‌های نسبی دولت اعتدال گرفتار آمدند. از جمله این اشخاص حجت­ السلام سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام علی ­اکبر ناطق نوری هستند که در مقاطعی مثل انتخابات خبرگان رهبری و مانند آن مورد توجه این جناح واقع شدند. نکته دیگر این که باید از این افراد سوال کرد که در این چندین سال کجا بودند و چرا حال که صحبت از جوانگرایی در نماز جمعه است، در صحنه حاضر شده‌اند و هر روز شخصی را به عرصه رسانه میفرستند تا از لزوم حضور این حضرات صحبت کند.

  قطعا استفاده از ظرفیت­های انقلابی، مُقوِم یکی از مهمترین اجتماعات سیاسی عبادی مسلمانان است، اجتماعی که می­توان تاریخ­ساز و تصمیم­ساز  باشد و بر همین اساس در برنامه ­ریزی و سیاست­گذاری با نگاه­های آلوده سیاسی و یا نگاهی منفعلانه از کارکردهای اصلیش کاسته شود.

 • نئولیبرالیسم، انسانیت انسان را خدشه‌دار کرد

  کاهش مالیات‌های عظیم ثروتمندان، خرد کردن اتحادیه‌های کارگری، کاهش مسکن دولتی، مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی، برون‌سپاری، رقابت در خدمات عمومی؛ همه و همه توسط متفکر اصلی نئولیبرالیسم یعنی فردریش فون‌هایک و نظرات او ارائه شده‌اند.

  ادامه مطلب...
 • تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» پشت دوربین فیلم مستند «قالیباف»

  سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما، مستند تبلیغاتی «قالیباف» را می‌سازد.

  ادامه مطلب...
 • جریمه هر ساعت تردد بدون طرح ترافیک

  رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور گفت: رانندگان به ازای هر ساعت تردد بدون مجوز طرح ترافیک در محدوده طرح، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

  ادامه مطلب...