جستجو

آرشیو سرویس های خبری

مرگ از آن کسانی ست که 36 سال است نتوانسته اند با همه ی تسلیحات و ابزارشان جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی کنند.


اینفوفرهنگ - هجرت ایزدی
اواخر دولت دهم که تحریم ها شدت پیدا کرد کاندیداهای انتخاباتی با وعده ی رفع تحریم ها سعی کردند آرای بیشتری جذب کنند. دولت یازدهم با گره زدن تحریم ها با چرخ سانتریفیوژها این گونه القا کرد که با مذاکره با امریکا مشکلات اقتصادی قابل حل است و بی کفایتی دولت نهم و دهم و شعارهای انقلابی  موجب چنین وضعیتی شده است.
دولت یازدهم با گفتمان انقلابی استکبارستیزانه به میدان مذاکرات نرفت بلکه با ادعای خزانه ی خالی و فقر ناشی از ظلم ستیزی عازم مذاکرات هسته ای  شد. طاغوت های زمان هم به خوبی شعارهای تکنوکرات مأبانه ی دولت یازدهم را  می شناختند و از آن نهایت استفاده را بردند.
ملت ما پس از انقلاب در دفاع مقدس تحریم های شدید را تجربه کرده بود و پس از آن به بهانه های گوناگون حقوق بشری ،تروریسم ،هسته ای و... به قول این آقایان قربانی تحریم های ظالمانه شده بود اما هیچ گاه حاضر نبود عزت خویش را قربانی سرمایه ها و کالاهای بی اساس وبی برکت طاغوت زمان کند.
برخی آقایان اصلا اعتقاد نداشتند که رفع تحریم ها  و تمنا برای مذاکره به قیمت شکستن مقاومت در عالم تمام می شود، پس شاهد بودیم که دستاوردی هم برای جمهوری اسلامی نداشت . آن ها که معنای برکت را چشیده اند ایمان دارند که اگر مذاکره برای دست یافتن به  دارایی های ملت، با هزینه ی عدول از استکبارستیزی و حقوق مستضعفان جهان باشد نه تنها جنگ را  غیر ممکن نمی کند  بلکه به دلیل خودمداری هزینه ی جمهوری اسلامی را از جنگ احتمالی افزایش خواهد داد. (ولو ان اهل القری امنوا واتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء والارض و لکن کذبوا فأخذناهم بما کانو یکسبون اعراف/ 96)
 پیش از این، این تفکر در بین روشن فکران ، برخی دانشگاهیان، تکنوکرات ها  و دولتمردان کارگزار و اصلاحات وجود داشت که استکبارستیزی موجب فقر و عقب ماندگی در این مملکت شده است به طوری که شاید اولین بار در انتخابات 88 شهردار اسبق تهران در مناظره های انتخاباتی صریحا با وقاحت و بی شرمی تمام استکبارستیزی را عامل فقر 12 میلیون ایرانی دانست. واقعیت آن است که تکنوکرات های هم جنس این آقا فارغ از گرایشات جناحی شان شاید جسارت  این آقا را نداشتند که با آن فساد میلیاردی متهم دانستن خود را توهین به نظام تلقی کنند و از موسوی به عنوان سید مظلوم یاد کنند لکن آن ها هم معتقد بودند استکبارستیزی عامل مشکلات اقتصادی ملت ایران است.
سوال اساسی آن است که تمنای رفع تحریم ها  از سوی چه کسانی بود؟چه  کسانی با توافق وین به خیابان ها ریختند و ابراز خوشحالی کردند؟ آمدن فابیوس به ایران  با پرونده ی خون های آلوده ، ایفای نقش پلیس بد در مذاکرات و دفاع بی امان از تکفیری ها  چه کسانی را در داخل و خارج خرسند می کرد؟  مصاحبه ها  نشان آن بود که در جشن خیابانی بسیاری حتی از یک خط توافق وین بی خبر بودند!
آیا اقشار مستضعف جامعه راضی بودند که دستان وزیر امور خارجه ی جمهوری اسلامی را در دستان وزیر امور خارجه ی آمریکا ببینند ! آیا عموم ملت راضی بودند که به بهانه ی رفع تحریم ها مقامات کاخ سفید هر روز برای جمهوری اسلامی شاخ و شانه بکشند و با سر کار آمدن رییس جمهور جدید آمریکا دوباره گزینه ی حمله ی نظامی ایران را تهدیدی برای پیش برد اهداف خود بدانند! در عوض آقایان با نادیده گرفتن توانایی های بومی این مرزو بوم همایش مبارزه با فساد برگزار کنند ودر مقابل یاوه گویی مستکبران  به مردم اعلام کنند که این حرف ها برای مصرف داخلی است.
 مرفهان بی دردی  که در رستوران های مجلل صدها هزار تومان برای یک وعده شام یک خانواده ی کوچک خرج می کنند نگران رفع تحریم ها بودند .همان ها که با خودروهای میلیاردی مانور تجمل می دهند و امروز منتظرند در صف فروشگاه های مکدونالد مفتخرانه بایستند. همان قشر راحت طلبی که با رانت های مختلف بدهی صد هزار میلیاردی به بانک ها دارند و سرمایه های این ملت را  در پروژه های لوکس، برج سازی، واردات کالاهای غیر ضرور، دلالی و ... می سوزانند و استکبارستیزی را مانع اغراض مادی خویش می دانند.
واقعیت آن است که بدون مقاومت هیچ چیز در این عالم به دست نمی آید. عالم ماده به دلیل محدودیت ها نزاع بردار است. لذا بدون صبر و تقوا و ایستادگی نیازهای مادی بشر برآورده نمی شود؛ یا سختی های تولید و کسب و کار حلال  را باید پذیرفت و یا رباخواری و رکود و دلالی. آن ها  که مسیر رفاه طلبی و حرام خواری پیشه گرفته اند مصائب را دور نمی زنند بلکه سختی های بزرگتری که آرامش انسان را سلب می کند به جان می خرند تا اندکی دنیای فانی را برای خویش مهیا کنند. حق طلبان می دانند انسان در رنج آفریده شده است و از آن رنج ها گریزی نیست. و چون می دانند باد آورده را باد می برد لذا به ثمرات کار سخت حلال علی رغم کمی  نسبت به درآمد فوق العاده  ی کار راحت بیشتر امیدوارند.
اگر دولتمردان به  وعده های الهی ایمان داشتند بهشت ملت را در ظرفیت های داخلی می دانستند و تحریم ها را هدیه ی خداوند حکیم به ملت می دانستند. اگر تکنوکرات ها به عمر انقلابی هواپیماهایی که قرار بود همان روزهای جنگ تمام شود و تا امروز کار می کنند همانند حضرت امام ایمان داشتند ملت سال ها بود که اجازه ی طرح تحریم های فلج کننده را از آن ها گرفته بود.
نگاه کمی نگرانه به عالم انسان را در حد مستکبران و سست عنصران زمان بی قدر و پست می کند.
 اگر مصدق مسلم بود و کمی نگرانه به عالم نگاه نمی کرد امروز فریب خورده محسوب نمی شد. وقتی کارگزاران نظام در جریان سکولار تاریخ قرار گرفتند نه تنها به کف مطالبات خویش نمی رسند که خوار و ذلیل هم می شوند. لکن هرگاه انقلابی و عزتمندانه عمل کردند همانند شیخ فضل الله نوری ها اگر سرشان برود خونشان به تاریخ حیات می دهد. خون شهدای عزیز تاریخ است که انقطاع تاریخی جریان سازش کار  امثال مصدق را بی اثر می سازد.
شعب ابی طالب ها، فتح مکه ها، صلح حدیبیه ها، بدر و خیبر و احدها، غدیرها، سقیفه ها، کربلاها ، عهدنامه ی گلستان و ترکمنچای ها، مشروطه ها، کاپیتولاسیون ها، دفاع مقدس ها ، 18تیرها، عاشورای 88ها، توافق سعدآباد و بروکسل و پاریس و ژنو و لوزان و وین ها همه بسترهای تاریخی برای مبارزه ی دو جریان عزتمند انقلابی با جریان سکولار تکنیکی کمی گراست. خوشا ملت هایی که حتی اگر لحظه ی آخر می رسند در جبهه حق قرار می گیرند. مختار ها تا ابد مختارند و امام خویش را تنها گذاشته اند و اسیر خودمداری ها شدند و مسلم بن عقیل ها تا ابد نماد ولایت پذیری اند. زهیرها و حرها هم نماد عبور از خودخواهی ها و خودمداری ها هستند.

نظر دادن

جدیدترین اخبار

 • فقدان الگوی مناسب؛ عامل جنایات مجازی

  اینفوفرهنگ فاطمه بهروز فخر: این روزها اگر خبرهای داغ فضای مجازی یا تیتر یک روزنامه‌ها را دنبال کنیم، با اتفاق غم‌انگیزی به‌نام خودکشی مواجه می‌شویم. هنوز چند روزی از خبر خودکشی دختر نوجوانی در گوشه‌ای از یک شهر نگذشته است که خیلی‌ها دلیل آن را اعتیادِ این روزهایِ نوجوانان و جوانان به فضای مجازی و در نتیجه‌ی آن گرفتار شدن در تلخی بی‌سرانجام بازی به نام نهنگ آبی می‌دانند.

  خلاء الگو سازی در مدارس

  اگرچه تاثیر بسیاری از جریان‌های شکل‌گرفته در فضای مجازی را در بروز چنین اتفاقاتی نمی‌توان نادیده گرفت، اما پی‌بردن به دلایل چنین اقدامات تلخ و ناگواری در سنین حساس نوجوانی و جوانی، نیازمند تحقیق و پژوهشی جامعه‌شناسانه است تا در نهایت با نگاهی آسیب‌شناسانه برای جلوگیری و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده شود

  مریم نراقی که سال‌ها در حوزه‌ی توانمندسازی زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته است، خانواده را اولین الگوی نوجوان می‌داند و معتقد است:«بسیاری از کمبودها و خودکم‌بینی‌های نوجوانان ناشی از رفتارها و الگوهای نادرست خانواده است. وقتی روح نوجوان با محبتی اصیل و خالص که منشا آن در خانواده است روبه‌رو نشود، ناخودآگاه آن را در بیرون از بنیان خانواده که خالی از آسیب نیست، جست‌وجو می‌کند.»

  این مشاور و فعال اجتماعی در ادامه‌ سخنان خود گفت:«بعد از خانواده نیز، مدارس ما نقش و وظیفه‌ خطیری برعهده دارند. اما متاسفانه مدارس و نظام آموزش‌وپرورش ما تنها بر همان روش‌های سنتی و کلیشه‌ای سابق تکیه دارند که نه‌تنها فرصت شناخت خود را به نوجوانان نمی‌دهد، بلکه گاهی نیز باعث شناخت‌های ناقص و اشتباه می‌شوند.»

  وی افزود:«مدرسه و محیط آموزشی باید بستر مناسبی برای رشد و ایجاد فرصت‌هایی برای بروز و بسط استعدادهای نوجوان باشد، زیرا در غیر این‌صورت نوجوان برای شناخت خود و شناساندن خود به دیگران از روش‌هایی نامناسب استفاده می‌کند که گاهی در جامعه با عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه می‌شویم.»

  وادی بدون کنترل

  این روزها گسترش فضای مجازی و وسعت ارتباطات از جمله دلایل مهم افزایش ناهنجاری‌ها است. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده و بهره‌مندی نوجوانان و جوانان از این فضا و امکانات آن شد، اما باید دانست که استفاده از چنین فضاها و امکاناتی مستلزم هوشیاری و مراقبتی کنترل‌شده است. علاوه بر خانواده‌ها و مسئولیت مهم‌شان در این زمینه، باید مسئولان و سازمان‌های ذی ربط فرهنگی را نیز دخیل دانست. تا وقتی برای نوجوان و جوانان برنامه‌های جایگزین جذابی وجود نداشته باشد، دنیای مجازی هر روز آن‌ها را در خودشان غرق می‌کند. برای مثال اگر آمارها و مصادیق نشان می‌دهند که سن بلوغ در نوجوانان کاهش پیدا کرده است و آن‌ها به تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های جنسی متمایل‌تر شده‌اند، باید پرسید برای جایگزینی و دور کردن آن‌ها از چنین فضایی، چه تدابیری اندیشیده و چه برنامه‌هایی جایگزین شده است؟

  باید بدانیم که افزایش ناهنجاری‌ها و اتفاقات تلخی که تیتر اول روزنامه‌ها می‌شوند، متوجه تمام افراد جامعه است و همه علاوه بر آنکه بر بروز آن دخیل هستیم اما می‌توانیم با بهره‌گیری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی قشر دانشگاهی و فرهنگی که داعیه‌دار دغدغه‌های ارزشی و مذهبی هستند با داشتن برنامه‌ای جامع در جهت سالم‌سازی فضای فراغتی نوجوانان گام برداریم و چهارچوب فکری و روحی این قشر را که سرمایه‌های جامعه هستند، سالم نگاه داریم.

 • تریبون انقلابی؛چشم انتظار تحول

  اینفوفرهنگ - نفیسه زارعی:روزهای تب و تاب انقلاب و درست در زمان مواجه جریانهای ضدونقیض­ های سیاسی که گاهی به واسطه تحرکاتشان، بیم فروپاشی نظام‌نوپا را به ذهن نزدیک می­کردند، یکی از کاربردی­ترین ابزار در ایجاد مفاهمه مشترک از ارزش­های این نظام، رسانه ه­ای مردمی و زنده به نام نماز جمعه بود.

  بزرگترین نمود تشیع انقلابی در روزهای دهه شصت و در دانشگاه تهران نمود پیدا می­کرد، وقتی جمعیتی به هم­ فشرده تنگاتنگ هم در صف­ های نماز می­ ایستادند و خطیب با حرارت جریان­­ شناسی سیاسی و عبادی را برای ایشان تبیین می­کرد.از همین جا بود که ماشین ترور مجاهدین خلق فعالانه برای تخریب نماز جمعه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم انقلابی که صبح­ های جمعه سجاده به دست به محل اقامه نماز می­ آمدند، کارش را آغاز کرد و این به معنای بُرد بالای نماز جمعه در ایجاد بصیرت، وحدت و حفظ انسجام در نظام اسلامی بود.

  بررسی سیر عملکرد تریبون نماز جمعه در دهه­ های گوناگون انقلاب چه در روزهای خطبه­ های آتشین رهبر معظم انقلاب و یا خطابه­ های حجت­الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان امام جمعه ه­ای که تا پیش از فتنه 88، یکی از مؤثرترین خطیبان جمعه بود و حتی امروز که دیگر محل اقامه نماز برای رعایت کیفیت حال نمازگزاران بنا به فصول گوناگون تغییر می­کند، نشان از انفعال نسبی آن دارد. انفعالی که حالا منجر شده تا قشر جوان کمتر خود را موظف به حضور در نماز بدانند.

  البته نمازهای جمعه ه­ایی مثل نمازهایی که به امامت رهبر انقلاب اقامه می­شود از این قاعده مستثنی است؛ زیرا ویژگی عمده پویایی و مسائل مطروحه در خلال این نمازهای خاص عاملی برای جذب همه اقشار به حساب می­آید. نگاه به این عملکرد ضرورت تغییراتی را در سیاست‌گذاری­ های خرد و کلان ستاد نماز جمعه به ذهن نزدیک می­کند؛ ستادی که باید از شائبه­ های جریانات سیاسی چپ و راست به دور باشد و در فضای انقلاب تصمیم­گیری نموده و آن را از طریق نماز جمعه به مردم در سراسر کشور منتقل کند و خود در این فضا جریان­ساز و نقش ­آفرین باشد. درست مثل روزهای دهه 60 که جریان­سازی شناخت شبکه نفاق، ایجاد و هدایت جریانات سیاسی و فرهنگی و اموری از این دست در نماز جمعه اتفاق می‌افتاد.

  لزوم جوان­گرایی و ورود اندیشه های جدید که بارها در سطوح مختلف رهبر معظم انقلاب به آن در حوزه­ های گوناگون تأکید داشته­ اند، این‌بار به صورتی جدی در زمینه برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه احساس می­شود. این مسئله از ائمه جماعات تا مخاطبین آن‌ها، یعنی از رأس هرم تا پایین را  دربر می‌گیرد.

  شورای سیاست­گذاری ائمه جماعات با اتخاذ موضعی جوان­گرایانه و درعین حال انقلابی، باید در مسیر تحول گام بردارد، استفاده از علمایی که شیوه ­های جذب جوانان انقلابی را برای جریان­سازی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می­دانند نظیر آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، حجت­ الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان،حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی خمینی و شخصیت­هایی از این دست که با نگاه به مباحث و منابر خاص­شان می­توان به ظرفیت غنی و پربار علمی آن‌ها پی برد و به نوعی شکوفایی اصل مهم کادرسازی به سبک انقلاب اسلامی را در این دهه به عینه مشاهده کرد.

  البته در آن روی سکه جریانات سیاسی خاص، نظیر طیف اصلاحات و وابستگان آن هم در این حوزه ورود کرده‌اند و زمزمه­ های استفاده از شخصیت­هایی که با بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و سیاسی­ شان عدم اقبال عمومی و به­ویژه نسل جوان به آن‌ها به چشم می­خورد در این جناح و رسانه­ های مرتبط با آن‌ها روایت­گر عزم جزم ایشان است.

  نکته قابل توجه این است که گزینه ­های مطرح شده از سوی این قشر عمدتا افرادی هستند که ناخودآگاه در جریانات گوناگون برای پرکردن خلأ عدم وجود شخصیت­های کاریزماتیک به آن‌ها متوسل می­شوند و در نهایت در چند بازی اخیر اصلاحات، پرده از روی حقیقت برداشته می­شود که آن‌ها تنها متضمن حیات سیاسی جریانی هستند که در فتنه 88 منزوی شده و بعد از انتخابات 96  علی­رغم امیدهای زیاد به بی­ مهری‌های نسبی دولت اعتدال گرفتار آمدند. از جمله این اشخاص حجت­ السلام سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام علی ­اکبر ناطق نوری هستند که در مقاطعی مثل انتخابات خبرگان رهبری و مانند آن مورد توجه این جناح واقع شدند. نکته دیگر این که باید از این افراد سوال کرد که در این چندین سال کجا بودند و چرا حال که صحبت از جوانگرایی در نماز جمعه است، در صحنه حاضر شده‌اند و هر روز شخصی را به عرصه رسانه میفرستند تا از لزوم حضور این حضرات صحبت کند.

  قطعا استفاده از ظرفیت­های انقلابی، مُقوِم یکی از مهمترین اجتماعات سیاسی عبادی مسلمانان است، اجتماعی که می­توان تاریخ­ساز و تصمیم­ساز  باشد و بر همین اساس در برنامه ­ریزی و سیاست­گذاری با نگاه­های آلوده سیاسی و یا نگاهی منفعلانه از کارکردهای اصلیش کاسته شود.

 • نئولیبرالیسم، انسانیت انسان را خدشه‌دار کرد

  کاهش مالیات‌های عظیم ثروتمندان، خرد کردن اتحادیه‌های کارگری، کاهش مسکن دولتی، مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی، برون‌سپاری، رقابت در خدمات عمومی؛ همه و همه توسط متفکر اصلی نئولیبرالیسم یعنی فردریش فون‌هایک و نظرات او ارائه شده‌اند.

  ادامه مطلب...
 • تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» پشت دوربین فیلم مستند «قالیباف»

  سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما، مستند تبلیغاتی «قالیباف» را می‌سازد.

  ادامه مطلب...
 • جریمه هر ساعت تردد بدون طرح ترافیک

  رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور گفت: رانندگان به ازای هر ساعت تردد بدون مجوز طرح ترافیک در محدوده طرح، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

  ادامه مطلب...