جستجو

آرشیو سرویس های خبری

گفتم دغدغه، ناخودآگاه به یاد دغدغه های عزیزی دغدغه مند افتادم. مگر بزرگان هم می تواند دغدغه مند باشند؟ آری دغدغه‌هایی که از نهاد فردی فرهیخته که نه، نخبه که نه، عالم دین مدار که نه، فقیه عالی قدر که نه، بلکه از نهاد ولی دین جهت رفع و رجوع کردن مشكلات زبانه می کشد می تواند دغدغه های بزرگ محسوب شود.

اینفوفرهنگ - غلامرضا تقوایی

کسی که دغدغه مند است، بیم این دارد که دغدغه‌اش بر زمین بماند و جریان روشنفکری بیمار داخلی و خارجی، گوی سبقت را از برخی خواص پیش برد.
دغدغه‌های بزرگ همانی است که خواب شیرین از چشم ولی ربوده است، بسیار می کوشد تا مسئولین نیز مشکلات و دغدغه‌های نظام را در بستر نبرند، سرشان به بالشتک نرسیده، بی جسم منتظر ندای الله اکبر اذان صبح اند و نماز را خوانده یا ناخوانده عازم محل ارتزاق خویش‌.
باید دغدغه را به لحاظ ریشه‌ای آنالیز کرد که واقعا این واژه به چه معناست و در چه زمانی و مکانی باید به کار رود؛
دغدغه معانی زیادی دارد، به معنای نگرانی،دل هره، بیم و تشویش می شود از این واژه استفاده کرد. زمانی از واژه ی دغدغه به عنوان تشویش و نگرانی استفاده می شود که بدترین احساس را نسبت به موضوع یا مقوله ای به کار می گیرند، که شاید در افکار عمومی و اجتماعی حل شدنی نباشد. حال این که ولی یک امت این واژه را سال های سال است در بسیاری از رهنمودهای اش پی گیری می کند واقعا جای تعجب ندارد؟.
یکی از مقوله های بسیار مهم و اساسی کشورمان که از طریق همین ارتباطات دیجیتالی مرتفع می گردد، مقوله ی فرهنگ است که اگر برای رفع آن کوشا نباشیم، قطعا مشکلات جبران ناپذیری را به قشر نوجوان و جوان و حتا فرهیخته ی کشورمان متحمل خواهیم کرد.
به نظر می رسد به غیر از ره بر معظم انقلاب، کسی دیگری دغدغه ی چنین مقوله ی بسیار مهمی را ندارد و ایشان هستند که به لحاظ مشکلات و مسائل عدیده ی فرهنگی شب ها به راحتی نمی خوابند و برای رفع این مشکلات تأمل می کنند.
 ره بری تا کوچک ترین و جزئی ترین مسائل را به مسئولین یادآوری می کنند، چه کنیم که گوش شنوایی وجود ندارد تا در صدد از بین بردن که نه، کم کردن این مشکلات و یا دغدغه ها باشد.
 استراتژی مبارزه و دفاع را به راحتی در اختیار مسئولین قرار می دهند، زهی خیال باطل، متأسفانه مسئولین از این فرصت به نحو احسن که نه، اصلا و ابدا به درستی  استفاده بهینه نمی کنند.
بخشی از بیانات حضرت آقا، که برگرفته از کتاب دغدغه های فرهنگی ایشان هست را در ذیل بخوانید؛
و اما در عرصه فرهنگ، بنده به معناى واقعى کلمه، احساس نگرانى مى کنم و حقیقتاً دغدغه دارم. این دغدغه از آن دغدغه هایى است که آدمى به خاطر آن، گاهى ممکن است نصفِ شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرّع کند. من چنین دغدغه اى دارم. البته در سخنرانی ها، از این دغدغه با مردم نخواهم گفت، اما نمى شود که به شما نگویم. شما خودتان دست اندرکاران مسائل فرهنگى هستید و باید از این دغدغه من خبر داشته باشید.
خود من هم آدمى بى اطلاع از مسائل فرهنگى نیستم؛ همان طور که از مسائل کشور نیز هیچ گاه بى خبر نبوده ام.
لذاست که حقیقتاً در باب فرهنگ، احساس نگرانى عمیقى دارم. البته در اثر تربیت هاى اولیه اسلامى، احساس مبارکى در ما به وجود آمده بود. بعد هم خداى متعال منّت گذاشت و کسى مثل امام را بر ما گماشت و ایشان با وجود و حرکت خود، آن احساس را که احساس امید به آینده است، در ما تقویت کرد. من خدا را شاکرم که حتى براى یک لحظه هم، امید خود را در همین عرصه پر دغدغه از دست نداده ام. اگر تلاشى مى کنم، حرفى بر زبان مى آورم و دست به اقدامى مى زنم، همه ناشى از آن امید است. ان شاءالله و به فضل پروردگار، روز به روز هم به این تلاش و اقدام و حرکت خواهم افزود. کما اینکه چون امیدوارم، از اول انقلاب تا امروز هم، در این روند، روز  به روز تلاش و حرکت خود را بیشتر کرده ام.
با این همه، آن دغدغه که شبیه دغدغه در میدان جنگ است، وجود دارد. میدان جنگ، از دغدغه بسیارى برخوردار است. البته دغدغه میدان جنگ، به معناى رها کردن سنگر، عقب نشینى و ناامید شدن نیست؛ دغدغه اى سواى اینهاست که هم در خطوط مقدم و هم در قرارگاه ها، با آدم است. من هر دو جا بوده ام و در این عرصه دغدغه جدى دارم."                     
حضرت آقا بارها و بارها در برخورد با مسائل تهاجمی و شناخت پدیده، اول ورود و حتا قبل از ورود آن به کشور را توصیه کردند؛ حساسیت مسئولین به رایج شدن فکری، روشی یا متدی در دنیا که ممکن است ضرر به بدنه ی فرهنگی کشور وارد کند را چندین بار گوش زد کرده اند. همیشه این تذکر ها بدین معنا نیست که آن پدیده به کل رد شود، گاهی روشی است که می بایست اصلاح شود و گاهی هم می توان ذیلی را برایش تعریف کرد که آن ذیل مشکلی را برطرف می کند.
منتها برخی خواص راه انفعال را پیش گرفته اند و کاملا خنثا نسبت به خیلی مسائل عمل می کنند. انفعال می تواند بدترین رفتار ممکن در مقابل فرهنگ مهاجم باشد که این انفعال باعث از بین بردن ریشه ی فرهنگی و فرهنگ اصیل کشور اسلامی چون ایران با این رفتار دینی باشد.
این جا سوالی مطرح است، این که؛ آیا عموم مردم باید پی گیر دغدغه های حضرت آقا باشند یا مسئولین موظف اند با پی گیری های لازم از دغدغه های ره بری بکاهند، دشواری این بار بزرگ را به دوش شان بکشند و نگرانی های ایشان را مرتفع سازند؟! برخی مردم و مسئولین داخلی که دل شان با این انقلاب و نظام نیست، هم راه و هم گام دشمن خارجی شده و با یاری دادن به استکبار فرهنگی کمک شایان توجهی به آنان می کنند. هم خواص و هم عوام باید برای دغدغه های ولی خویش دغدغه مند باشند.
این جمله هر از گاهی باید به برخی مسئولین و مردم کشورمان یادآوری شود؛ "که واقعا، ما به لحاظ فرهنگی بده کار ره بری هستیم."
با یک سرچ معمولی از سایت خامنه ای دات آی آر پی می بریم که حضرت آقا تا کنون بیش 4200 بار از کلمه فرهنگ در سخنان شان استفاده کرده اند. این خود نشان گر اهمیت بسیار بالای مقوله ی فرهنگ و زیر مقوله های آن در نظام مقدس مان است که برای معرفی این واژه همت زاید الوصفی از جانب همه ی دست اندرکاران حوزه ی فرهنگ و  عموم مردم می طلبد. حال با یک جستجوی معمولی در موتور های جستجوگر اینترنتی کلمه ی " دغدغه های فرهنگی" را سرچ کنید، به غیر از کتاب دغدغه های فرهنگی هیچ محتوای دیگری را نمی توانید بیابید که منحصراً در خصوص مشکلات فرهنگی کشور تولید شده باشد، این خود جای بسی تأسف دارد، سازمان ها و نهادهای ذی صلاح که داعیه دار نشر فرهنگ هستند، هیچ اتفاق خاصی را در این حوزه رقم نزده اند.
با نگاهی واقع بینانه به موضوع فرهنگ متوجه می شویم در این برهه از زمان، دشمنان اسلام و فرهنگ اصیل اسلامی به سنگر مبارزه ی فرهنگی با نظام جمهوری اسلامی پناه برده است. درست است که دشمن ایمان ندارد ولی از ابزارگوناگون و سرمایه ی فراوان اش استفاده می کند و با بهینه سازی از این ابزار عملا، تمام ضعف های معنوی اش را هم پوشانی می کند. دقیقا در مقابل این تفکر شیطانی اندکی سستی می تواند باعث خسارات و مشکلات فرهنگی در کشورمان شود.
ابزارهای فرهنگی در کشور ما متاسفانه در خدمت اهل اش قرار نگرفته است و این خود باعث بروز مشکلات عدیده و گسست فرهنگی می شود تا اهداف انقلاب اسلامی به نحو احسن و مطلوب فرهنگ سازی نشود.
عصر ما را ارتباطات و دیجیتال تشکیل می دهد، عصری که گسترش روزافزون رسانه های دیجیتالی و ابزارهای ارتباطی  می تواند از مسایل و مشکلات در حوزه ها و مقوله های گوناگون فرهنگی بکاهد و یا این مشکلات را که دغدغه های بسیار مهم ره بری است، مرتفع سازد.
این دغدغه ها جنس اش با دغدغه هایی که دیگران مطرح می کنند فرق دارد، از سر دل سوزی و برای پیش برد اهداف نظام مقدس مان است. امید است در سایه ی حق تعالی و ولایت در جهت برجسته سازی منویات و مطالبات حضرت آقا بکوشیم تا خدشه ای به انقلاب خمینی کبیر و و نظام مقدس مان وارد نشود.

نظر دادن

جدیدترین اخبار

 • فقدان الگوی مناسب؛ عامل جنایات مجازی

  اینفوفرهنگ فاطمه بهروز فخر: این روزها اگر خبرهای داغ فضای مجازی یا تیتر یک روزنامه‌ها را دنبال کنیم، با اتفاق غم‌انگیزی به‌نام خودکشی مواجه می‌شویم. هنوز چند روزی از خبر خودکشی دختر نوجوانی در گوشه‌ای از یک شهر نگذشته است که خیلی‌ها دلیل آن را اعتیادِ این روزهایِ نوجوانان و جوانان به فضای مجازی و در نتیجه‌ی آن گرفتار شدن در تلخی بی‌سرانجام بازی به نام نهنگ آبی می‌دانند.

  خلاء الگو سازی در مدارس

  اگرچه تاثیر بسیاری از جریان‌های شکل‌گرفته در فضای مجازی را در بروز چنین اتفاقاتی نمی‌توان نادیده گرفت، اما پی‌بردن به دلایل چنین اقدامات تلخ و ناگواری در سنین حساس نوجوانی و جوانی، نیازمند تحقیق و پژوهشی جامعه‌شناسانه است تا در نهایت با نگاهی آسیب‌شناسانه برای جلوگیری و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده شود

  مریم نراقی که سال‌ها در حوزه‌ی توانمندسازی زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته است، خانواده را اولین الگوی نوجوان می‌داند و معتقد است:«بسیاری از کمبودها و خودکم‌بینی‌های نوجوانان ناشی از رفتارها و الگوهای نادرست خانواده است. وقتی روح نوجوان با محبتی اصیل و خالص که منشا آن در خانواده است روبه‌رو نشود، ناخودآگاه آن را در بیرون از بنیان خانواده که خالی از آسیب نیست، جست‌وجو می‌کند.»

  این مشاور و فعال اجتماعی در ادامه‌ سخنان خود گفت:«بعد از خانواده نیز، مدارس ما نقش و وظیفه‌ خطیری برعهده دارند. اما متاسفانه مدارس و نظام آموزش‌وپرورش ما تنها بر همان روش‌های سنتی و کلیشه‌ای سابق تکیه دارند که نه‌تنها فرصت شناخت خود را به نوجوانان نمی‌دهد، بلکه گاهی نیز باعث شناخت‌های ناقص و اشتباه می‌شوند.»

  وی افزود:«مدرسه و محیط آموزشی باید بستر مناسبی برای رشد و ایجاد فرصت‌هایی برای بروز و بسط استعدادهای نوجوان باشد، زیرا در غیر این‌صورت نوجوان برای شناخت خود و شناساندن خود به دیگران از روش‌هایی نامناسب استفاده می‌کند که گاهی در جامعه با عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه می‌شویم.»

  وادی بدون کنترل

  این روزها گسترش فضای مجازی و وسعت ارتباطات از جمله دلایل مهم افزایش ناهنجاری‌ها است. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده و بهره‌مندی نوجوانان و جوانان از این فضا و امکانات آن شد، اما باید دانست که استفاده از چنین فضاها و امکاناتی مستلزم هوشیاری و مراقبتی کنترل‌شده است. علاوه بر خانواده‌ها و مسئولیت مهم‌شان در این زمینه، باید مسئولان و سازمان‌های ذی ربط فرهنگی را نیز دخیل دانست. تا وقتی برای نوجوان و جوانان برنامه‌های جایگزین جذابی وجود نداشته باشد، دنیای مجازی هر روز آن‌ها را در خودشان غرق می‌کند. برای مثال اگر آمارها و مصادیق نشان می‌دهند که سن بلوغ در نوجوانان کاهش پیدا کرده است و آن‌ها به تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های جنسی متمایل‌تر شده‌اند، باید پرسید برای جایگزینی و دور کردن آن‌ها از چنین فضایی، چه تدابیری اندیشیده و چه برنامه‌هایی جایگزین شده است؟

  باید بدانیم که افزایش ناهنجاری‌ها و اتفاقات تلخی که تیتر اول روزنامه‌ها می‌شوند، متوجه تمام افراد جامعه است و همه علاوه بر آنکه بر بروز آن دخیل هستیم اما می‌توانیم با بهره‌گیری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی قشر دانشگاهی و فرهنگی که داعیه‌دار دغدغه‌های ارزشی و مذهبی هستند با داشتن برنامه‌ای جامع در جهت سالم‌سازی فضای فراغتی نوجوانان گام برداریم و چهارچوب فکری و روحی این قشر را که سرمایه‌های جامعه هستند، سالم نگاه داریم.

 • تریبون انقلابی؛چشم انتظار تحول

  اینفوفرهنگ - نفیسه زارعی:روزهای تب و تاب انقلاب و درست در زمان مواجه جریانهای ضدونقیض­ های سیاسی که گاهی به واسطه تحرکاتشان، بیم فروپاشی نظام‌نوپا را به ذهن نزدیک می­کردند، یکی از کاربردی­ترین ابزار در ایجاد مفاهمه مشترک از ارزش­های این نظام، رسانه ه­ای مردمی و زنده به نام نماز جمعه بود.

  بزرگترین نمود تشیع انقلابی در روزهای دهه شصت و در دانشگاه تهران نمود پیدا می­کرد، وقتی جمعیتی به هم­ فشرده تنگاتنگ هم در صف­ های نماز می­ ایستادند و خطیب با حرارت جریان­­ شناسی سیاسی و عبادی را برای ایشان تبیین می­کرد.از همین جا بود که ماشین ترور مجاهدین خلق فعالانه برای تخریب نماز جمعه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم انقلابی که صبح­ های جمعه سجاده به دست به محل اقامه نماز می­ آمدند، کارش را آغاز کرد و این به معنای بُرد بالای نماز جمعه در ایجاد بصیرت، وحدت و حفظ انسجام در نظام اسلامی بود.

  بررسی سیر عملکرد تریبون نماز جمعه در دهه­ های گوناگون انقلاب چه در روزهای خطبه­ های آتشین رهبر معظم انقلاب و یا خطابه­ های حجت­الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان امام جمعه ه­ای که تا پیش از فتنه 88، یکی از مؤثرترین خطیبان جمعه بود و حتی امروز که دیگر محل اقامه نماز برای رعایت کیفیت حال نمازگزاران بنا به فصول گوناگون تغییر می­کند، نشان از انفعال نسبی آن دارد. انفعالی که حالا منجر شده تا قشر جوان کمتر خود را موظف به حضور در نماز بدانند.

  البته نمازهای جمعه ه­ایی مثل نمازهایی که به امامت رهبر انقلاب اقامه می­شود از این قاعده مستثنی است؛ زیرا ویژگی عمده پویایی و مسائل مطروحه در خلال این نمازهای خاص عاملی برای جذب همه اقشار به حساب می­آید. نگاه به این عملکرد ضرورت تغییراتی را در سیاست‌گذاری­ های خرد و کلان ستاد نماز جمعه به ذهن نزدیک می­کند؛ ستادی که باید از شائبه­ های جریانات سیاسی چپ و راست به دور باشد و در فضای انقلاب تصمیم­گیری نموده و آن را از طریق نماز جمعه به مردم در سراسر کشور منتقل کند و خود در این فضا جریان­ساز و نقش ­آفرین باشد. درست مثل روزهای دهه 60 که جریان­سازی شناخت شبکه نفاق، ایجاد و هدایت جریانات سیاسی و فرهنگی و اموری از این دست در نماز جمعه اتفاق می‌افتاد.

  لزوم جوان­گرایی و ورود اندیشه های جدید که بارها در سطوح مختلف رهبر معظم انقلاب به آن در حوزه­ های گوناگون تأکید داشته­ اند، این‌بار به صورتی جدی در زمینه برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه احساس می­شود. این مسئله از ائمه جماعات تا مخاطبین آن‌ها، یعنی از رأس هرم تا پایین را  دربر می‌گیرد.

  شورای سیاست­گذاری ائمه جماعات با اتخاذ موضعی جوان­گرایانه و درعین حال انقلابی، باید در مسیر تحول گام بردارد، استفاده از علمایی که شیوه ­های جذب جوانان انقلابی را برای جریان­سازی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می­دانند نظیر آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، حجت­ الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان،حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی خمینی و شخصیت­هایی از این دست که با نگاه به مباحث و منابر خاص­شان می­توان به ظرفیت غنی و پربار علمی آن‌ها پی برد و به نوعی شکوفایی اصل مهم کادرسازی به سبک انقلاب اسلامی را در این دهه به عینه مشاهده کرد.

  البته در آن روی سکه جریانات سیاسی خاص، نظیر طیف اصلاحات و وابستگان آن هم در این حوزه ورود کرده‌اند و زمزمه­ های استفاده از شخصیت­هایی که با بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و سیاسی­ شان عدم اقبال عمومی و به­ویژه نسل جوان به آن‌ها به چشم می­خورد در این جناح و رسانه­ های مرتبط با آن‌ها روایت­گر عزم جزم ایشان است.

  نکته قابل توجه این است که گزینه ­های مطرح شده از سوی این قشر عمدتا افرادی هستند که ناخودآگاه در جریانات گوناگون برای پرکردن خلأ عدم وجود شخصیت­های کاریزماتیک به آن‌ها متوسل می­شوند و در نهایت در چند بازی اخیر اصلاحات، پرده از روی حقیقت برداشته می­شود که آن‌ها تنها متضمن حیات سیاسی جریانی هستند که در فتنه 88 منزوی شده و بعد از انتخابات 96  علی­رغم امیدهای زیاد به بی­ مهری‌های نسبی دولت اعتدال گرفتار آمدند. از جمله این اشخاص حجت­ السلام سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام علی ­اکبر ناطق نوری هستند که در مقاطعی مثل انتخابات خبرگان رهبری و مانند آن مورد توجه این جناح واقع شدند. نکته دیگر این که باید از این افراد سوال کرد که در این چندین سال کجا بودند و چرا حال که صحبت از جوانگرایی در نماز جمعه است، در صحنه حاضر شده‌اند و هر روز شخصی را به عرصه رسانه میفرستند تا از لزوم حضور این حضرات صحبت کند.

  قطعا استفاده از ظرفیت­های انقلابی، مُقوِم یکی از مهمترین اجتماعات سیاسی عبادی مسلمانان است، اجتماعی که می­توان تاریخ­ساز و تصمیم­ساز  باشد و بر همین اساس در برنامه ­ریزی و سیاست­گذاری با نگاه­های آلوده سیاسی و یا نگاهی منفعلانه از کارکردهای اصلیش کاسته شود.

 • نئولیبرالیسم، انسانیت انسان را خدشه‌دار کرد

  کاهش مالیات‌های عظیم ثروتمندان، خرد کردن اتحادیه‌های کارگری، کاهش مسکن دولتی، مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی، برون‌سپاری، رقابت در خدمات عمومی؛ همه و همه توسط متفکر اصلی نئولیبرالیسم یعنی فردریش فون‌هایک و نظرات او ارائه شده‌اند.

  ادامه مطلب...
 • تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» پشت دوربین فیلم مستند «قالیباف»

  سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما، مستند تبلیغاتی «قالیباف» را می‌سازد.

  ادامه مطلب...
 • جریمه هر ساعت تردد بدون طرح ترافیک

  رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور گفت: رانندگان به ازای هر ساعت تردد بدون مجوز طرح ترافیک در محدوده طرح، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

  ادامه مطلب...