جستجو

آرشیو سرویس های خبری

گفتم دغدغه، ناخودآگاه به یاد دغدغه های عزیزی دغدغه مند افتادم. مگر بزرگان هم می تواند دغدغه مند باشند؟ آری دغدغه‌هایی که از نهاد فردی فرهیخته که نه، نخبه که نه، عالم دین مدار که نه، فقیه عالی قدر که نه، بلکه از نهاد ولی دین جهت رفع و رجوع کردن مشكلات زبانه می کشد می تواند دغدغه های بزرگ محسوب شود.

اینفوفرهنگ - غلامرضا تقوایی

کسی که دغدغه مند است، بیم این دارد که دغدغه‌اش بر زمین بماند و جریان روشنفکری بیمار داخلی و خارجی، گوی سبقت را از برخی خواص پیش برد.
دغدغه‌های بزرگ همانی است که خواب شیرین از چشم ولی ربوده است، بسیار می کوشد تا مسئولین نیز مشکلات و دغدغه‌های نظام را در بستر نبرند، سرشان به بالشتک نرسیده، بی جسم منتظر ندای الله اکبر اذان صبح اند و نماز را خوانده یا ناخوانده عازم محل ارتزاق خویش‌.
باید دغدغه را به لحاظ ریشه‌ای آنالیز کرد که واقعا این واژه به چه معناست و در چه زمانی و مکانی باید به کار رود؛
دغدغه معانی زیادی دارد، به معنای نگرانی،دل هره، بیم و تشویش می شود از این واژه استفاده کرد. زمانی از واژه ی دغدغه به عنوان تشویش و نگرانی استفاده می شود که بدترین احساس را نسبت به موضوع یا مقوله ای به کار می گیرند، که شاید در افکار عمومی و اجتماعی حل شدنی نباشد. حال این که ولی یک امت این واژه را سال های سال است در بسیاری از رهنمودهای اش پی گیری می کند واقعا جای تعجب ندارد؟.
یکی از مقوله های بسیار مهم و اساسی کشورمان که از طریق همین ارتباطات دیجیتالی مرتفع می گردد، مقوله ی فرهنگ است که اگر برای رفع آن کوشا نباشیم، قطعا مشکلات جبران ناپذیری را به قشر نوجوان و جوان و حتا فرهیخته ی کشورمان متحمل خواهیم کرد.
به نظر می رسد به غیر از ره بر معظم انقلاب، کسی دیگری دغدغه ی چنین مقوله ی بسیار مهمی را ندارد و ایشان هستند که به لحاظ مشکلات و مسائل عدیده ی فرهنگی شب ها به راحتی نمی خوابند و برای رفع این مشکلات تأمل می کنند.
 ره بری تا کوچک ترین و جزئی ترین مسائل را به مسئولین یادآوری می کنند، چه کنیم که گوش شنوایی وجود ندارد تا در صدد از بین بردن که نه، کم کردن این مشکلات و یا دغدغه ها باشد.
 استراتژی مبارزه و دفاع را به راحتی در اختیار مسئولین قرار می دهند، زهی خیال باطل، متأسفانه مسئولین از این فرصت به نحو احسن که نه، اصلا و ابدا به درستی  استفاده بهینه نمی کنند.
بخشی از بیانات حضرت آقا، که برگرفته از کتاب دغدغه های فرهنگی ایشان هست را در ذیل بخوانید؛
و اما در عرصه فرهنگ، بنده به معناى واقعى کلمه، احساس نگرانى مى کنم و حقیقتاً دغدغه دارم. این دغدغه از آن دغدغه هایى است که آدمى به خاطر آن، گاهى ممکن است نصفِ شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرّع کند. من چنین دغدغه اى دارم. البته در سخنرانی ها، از این دغدغه با مردم نخواهم گفت، اما نمى شود که به شما نگویم. شما خودتان دست اندرکاران مسائل فرهنگى هستید و باید از این دغدغه من خبر داشته باشید.
خود من هم آدمى بى اطلاع از مسائل فرهنگى نیستم؛ همان طور که از مسائل کشور نیز هیچ گاه بى خبر نبوده ام.
لذاست که حقیقتاً در باب فرهنگ، احساس نگرانى عمیقى دارم. البته در اثر تربیت هاى اولیه اسلامى، احساس مبارکى در ما به وجود آمده بود. بعد هم خداى متعال منّت گذاشت و کسى مثل امام را بر ما گماشت و ایشان با وجود و حرکت خود، آن احساس را که احساس امید به آینده است، در ما تقویت کرد. من خدا را شاکرم که حتى براى یک لحظه هم، امید خود را در همین عرصه پر دغدغه از دست نداده ام. اگر تلاشى مى کنم، حرفى بر زبان مى آورم و دست به اقدامى مى زنم، همه ناشى از آن امید است. ان شاءالله و به فضل پروردگار، روز به روز هم به این تلاش و اقدام و حرکت خواهم افزود. کما اینکه چون امیدوارم، از اول انقلاب تا امروز هم، در این روند، روز  به روز تلاش و حرکت خود را بیشتر کرده ام.
با این همه، آن دغدغه که شبیه دغدغه در میدان جنگ است، وجود دارد. میدان جنگ، از دغدغه بسیارى برخوردار است. البته دغدغه میدان جنگ، به معناى رها کردن سنگر، عقب نشینى و ناامید شدن نیست؛ دغدغه اى سواى اینهاست که هم در خطوط مقدم و هم در قرارگاه ها، با آدم است. من هر دو جا بوده ام و در این عرصه دغدغه جدى دارم."                     
حضرت آقا بارها و بارها در برخورد با مسائل تهاجمی و شناخت پدیده، اول ورود و حتا قبل از ورود آن به کشور را توصیه کردند؛ حساسیت مسئولین به رایج شدن فکری، روشی یا متدی در دنیا که ممکن است ضرر به بدنه ی فرهنگی کشور وارد کند را چندین بار گوش زد کرده اند. همیشه این تذکر ها بدین معنا نیست که آن پدیده به کل رد شود، گاهی روشی است که می بایست اصلاح شود و گاهی هم می توان ذیلی را برایش تعریف کرد که آن ذیل مشکلی را برطرف می کند.
منتها برخی خواص راه انفعال را پیش گرفته اند و کاملا خنثا نسبت به خیلی مسائل عمل می کنند. انفعال می تواند بدترین رفتار ممکن در مقابل فرهنگ مهاجم باشد که این انفعال باعث از بین بردن ریشه ی فرهنگی و فرهنگ اصیل کشور اسلامی چون ایران با این رفتار دینی باشد.
این جا سوالی مطرح است، این که؛ آیا عموم مردم باید پی گیر دغدغه های حضرت آقا باشند یا مسئولین موظف اند با پی گیری های لازم از دغدغه های ره بری بکاهند، دشواری این بار بزرگ را به دوش شان بکشند و نگرانی های ایشان را مرتفع سازند؟! برخی مردم و مسئولین داخلی که دل شان با این انقلاب و نظام نیست، هم راه و هم گام دشمن خارجی شده و با یاری دادن به استکبار فرهنگی کمک شایان توجهی به آنان می کنند. هم خواص و هم عوام باید برای دغدغه های ولی خویش دغدغه مند باشند.
این جمله هر از گاهی باید به برخی مسئولین و مردم کشورمان یادآوری شود؛ "که واقعا، ما به لحاظ فرهنگی بده کار ره بری هستیم."
با یک سرچ معمولی از سایت خامنه ای دات آی آر پی می بریم که حضرت آقا تا کنون بیش 4200 بار از کلمه فرهنگ در سخنان شان استفاده کرده اند. این خود نشان گر اهمیت بسیار بالای مقوله ی فرهنگ و زیر مقوله های آن در نظام مقدس مان است که برای معرفی این واژه همت زاید الوصفی از جانب همه ی دست اندرکاران حوزه ی فرهنگ و  عموم مردم می طلبد. حال با یک جستجوی معمولی در موتور های جستجوگر اینترنتی کلمه ی " دغدغه های فرهنگی" را سرچ کنید، به غیر از کتاب دغدغه های فرهنگی هیچ محتوای دیگری را نمی توانید بیابید که منحصراً در خصوص مشکلات فرهنگی کشور تولید شده باشد، این خود جای بسی تأسف دارد، سازمان ها و نهادهای ذی صلاح که داعیه دار نشر فرهنگ هستند، هیچ اتفاق خاصی را در این حوزه رقم نزده اند.
با نگاهی واقع بینانه به موضوع فرهنگ متوجه می شویم در این برهه از زمان، دشمنان اسلام و فرهنگ اصیل اسلامی به سنگر مبارزه ی فرهنگی با نظام جمهوری اسلامی پناه برده است. درست است که دشمن ایمان ندارد ولی از ابزارگوناگون و سرمایه ی فراوان اش استفاده می کند و با بهینه سازی از این ابزار عملا، تمام ضعف های معنوی اش را هم پوشانی می کند. دقیقا در مقابل این تفکر شیطانی اندکی سستی می تواند باعث خسارات و مشکلات فرهنگی در کشورمان شود.
ابزارهای فرهنگی در کشور ما متاسفانه در خدمت اهل اش قرار نگرفته است و این خود باعث بروز مشکلات عدیده و گسست فرهنگی می شود تا اهداف انقلاب اسلامی به نحو احسن و مطلوب فرهنگ سازی نشود.
عصر ما را ارتباطات و دیجیتال تشکیل می دهد، عصری که گسترش روزافزون رسانه های دیجیتالی و ابزارهای ارتباطی  می تواند از مسایل و مشکلات در حوزه ها و مقوله های گوناگون فرهنگی بکاهد و یا این مشکلات را که دغدغه های بسیار مهم ره بری است، مرتفع سازد.
این دغدغه ها جنس اش با دغدغه هایی که دیگران مطرح می کنند فرق دارد، از سر دل سوزی و برای پیش برد اهداف نظام مقدس مان است. امید است در سایه ی حق تعالی و ولایت در جهت برجسته سازی منویات و مطالبات حضرت آقا بکوشیم تا خدشه ای به انقلاب خمینی کبیر و و نظام مقدس مان وارد نشود.

نظر دادن

جدیدترین اخبار