شهردار تهران باید روحیه جهادی داشته باشد

شنبه, 21 اسفند 1395 ساعت 11:02

خیلی سعی کردند تا سرنوشت این شورا هم مثل شورای اول شود ولی موفق نشدندسیاسی‌کاری برخی از اعضای شورای شهر زندگی مردم را مختل کرده است.

 

اینفوفرهنگ - سرویس اجتماعی

محسن پیرهادی مدرس دانشگاه و از جوانترین اعضای شورای شهر تهران است، او سالها مسئولیت بسیج شهرداری تهران را برعهده داشته و قبل از آن هم مسئولیت‌های فرهنگی دیگری را در شهرداری تهران و مناطق مختلف آن تجربه کرده است.

او چند هفته‌ای است که مانند انتخابات گذشته و به منظور جلوگیری از هرگونه شائبه از شهرداری تهران خداحافظی کرده و آماده حضور در رقابت های انتخاباتی پنجمین شورای شهر تهران می شود.

او این روزها سوای رقابت انتخابات آتی، دغدغه های ریشه‌ای تری هم دارد که در خلال گفتگوی آنها را تشریح می‌کند. آنچه در ادامه از نظر می‌گذرد مشروح گفتگوی عضو شورای شهر تهران با خبرنگار «نسیم آنلاین» است.

*سیاسی‌کاری برخی اعضای شورای شهر زندگی مردم را مختل کرده

این روزها رفتار و اقدام سیاسی گروه‌ها و جناح های درگیر در انتخابات آنقدر فراگیر شده که همه فهمیده‌اند که این‌ها تلاش می‌کنند با رفتار سیاسی به اهداف خود برسند. اگر بخواهید سوابق و تجربه‌های موجود در این موضوع را بررسی کنید، چه ارزیابی از ورود سیاسی به مساله مدیریت شهری و به تبع آن انتخابات شورای شهر دارید؟ اصلا برخورد سیاسی در این مساله چقدر مفید یا مضر است؟ چه جایگاهی دارد و ...

"شاه مصداق" غلبه رفتار سیاسی بر مدیریت شهری و شورای شهر تخصصی بلاشک، شورای شهر اول است که به انحلال شورا ختم شد. این یک نمونه بارز سیاسی کاری در مساله شوراهاست. صد البته لکه ننگی است به پیشانی کسانی که نتوانستند جلوی مطامع سیاسی خود را بگیرند و یک نهادی با بنیاد اجتماعی را با باشگاه سیاسی اشتباه گرفتند و نهایتا کاری کردند که خانه از پایه ویران شد و ریشه‌های یک نهاد اجتماعی زده و نابود شد.

البته جا دارد در بدو امر، تفاوت قائل شویم بین سیاست و سیاست‌زدگی و سیاسی‌کاری؛ سیاست برای ما امری ممدوح است ولی سیاسی‌کاری خیر. امری که گریبان‌گیر برخی افراد در شورای شهر شده، سیاسی‌کاری است و این امر جز لطمه بر حیثیت خود این افراد و همچنین اخلال در زندگی شهروندان عایدی دیگری ندارد.

* خیلی سعی کردند تا سرنوشت این شورا هم مثل شورای اول شود ولی موفق نشدند

ریشه این سیاسی‌کاری‌ها را از کجا می‌دانید؟ خیلی‌ها وقایع شورای شهر اول تهران را در همین چارچوب بررسی می‌کنند. نظر شما چیست؟

ریشه این امر به جهل افراد نسبت به جایگاه شورای شهر بر می‌گردد. کسی که شورای شهر را با حزب و باشگاه سیاسی اشتباه می‌گیرد و توان تفکیک بین آنها را ندارد، به جای رسیدگی به امور مربوط به زیست‌ شهری شهروندان و مسائل مربوط به آن؛ همه چیز را رها می کند و به حمله سیاسی به این و آن می پردازد. برخی می‌خواهند خودنمایی سیاسی داشته باشند و در حزب و جریان سیاسی خود، جایگاهی دست و پا کنند. برخی اصولا کار اجتماعی بلد نیستند و لاجرم به سیاسی‌کاری رو می آورند. شورای اول همانطور که عرض کردم مصداق اتم و اکمل سیاسی‌کاری بود که متاسفانه رگه‌هایی از آن خصلت‌ها در برخی افراد در این شورا هم دیده می شود. خیلی سعی کردند تا سرنوشت این شورا هم مثل شورای اول شود ولی تاکنون موفق نبودند.

بحث انحصار این مدل رفتار در اصلاح طلبان نیست، ولی با اطمینان می گویم که از وقتی هیئت رئیسه شورا اصولگرا شد، اوضاع شورای چهارم را به هم ریختند. اصلاح طلبان تحمل قدرت طرف مقابل را ندارند و این امر را در طول 20 سال گذشته می توانید به وفور ببینید.

یک انتخابات مطلوب شورای شهر چه تفاوتی با انتخابات ریاست جمهوری دارد؟

اساس انتخاب، فرقی ندارد؛ چه در انتخابات شورا و چه ریاست جمهوری باید فرد اصلح برگزیده شود. ولی معیارهای هر انتخاب، متفاوت است. شاخص های یک رئیس جمهور مطلوب در ضمن قانون اساسی و در منویات مقام معظم رهبری ذکر شده و شاخص‌های یک شورای شهر مطلوب نیز همین طور.

*فضای سیاسی انتخابات ریاست‌جمهوری با فضای اجتماعی انتخابات شورای شهر هم‌خوانی ندارد

از نظر شما آیا مناسب است که انتخابات شورای شهر با ریاست جمهوری یکی شده؟ چه تاثیری این دو برهم دارند؟ مفید است یا خیر؟

از حیث صرفه جویی در هزینه ها و وقت و انرژی، هم زمانی انتخابات‌ها خوب است ولی از حیث تحت الشعاع قرار گرفتن هر انتخابات و تأثیر آنها بر روی یکدیگر اصلا خوب نیست. فضای سیاسی محض ریاست جمهوری هم‌خوانی با فضای اجتماعی شورا ندارد و این دو بر هم اثر می گذارد و در نهایت بعد از هزینه فایده کردن این موضوع، به نظرم تفکیک انتخابات‌ها به صواب نزدیک‌تر باشد.

*لیست متخصصین را برای انتخابات ارائه می‌دهیم

از دیدگاه حضرتعالی اصولا یک لیست خوب و رای آور در شورای شهر چه ویژگی هایی دارد؟

لیستی با محوریت تخصص که البته منجر به خدمت بهتر و مطلوب به شهروندان شود. لیستی که از اقشار مختلف، نماینده دارد؛ شهر هم معمار و شهرساز می خواهد، هم فعالین اجتماعی در حوزه های سلامت و محیط زیست، ورزش، امور فرهنگی و ... . در این شهر هم جوانان زندگی می کند، هم سالمندان. هم آقایان و هم بانوان فلذا باید حتی المقدور برای همه این جامعه، زبان گویا و چشم بینا در شورا حضور داشته باشد.

‌بحث معرفی شهردار در انتخابات و ارائه لیست با شهردار پیشنهادی مثبت است یا منفی؟ ارزیابی شما چیست؟

معرفی شهردار در انتخابات، قدری تکلیف مردم را مشخص تر می کند که این شورا به چه شهرداری خواهد رسید و از انتخاب شهردار تا حد زیادی پی به نگرش این لیست به شهر و مدیریت شهری می برند. اما نگرانی هایی هم وجود دارد که تخریب‌ها و هجمه‌ها از قبل از انتخابات آغاز شود و در انتخابات تاثیر سوئی داشته باشد.

اینکه چه کسی در صورت پیروزی در شورا موفق‌تر خواهد بود امروز نقل بسیاری از محافل است، وکلا و وزاری قبلی، ورزشکاران و هنرمندان و ... همه مدلی تجربه شده اند، سوال اینجاست که چه کسی می تواند موفق‌تر باشد؟ با چه رویکردی؟

به عقیده بنده، وکیل و وزیر و ورزشکار و هنرمند همه در خصلت شهروندی با هم برابرند، هر کدام از این افراد اگر دلسوز و البته آگاه به مصالح و امور شهروندان باشند می توانند شورای موفقی تشکیل دهند و این شورای موفق، موجبات ایجاد شهرداری موفق خواهد شد و شهرداری موفق، شهری قابل زیست، شهری برای سکونت و آرامش و در یک کلام شهری برای زندگی مهیا می کند.

*شهردار تهران باید روحیه جهادی داشته باشد

این سوال در مورد شهردار هم مطرح است. ویژگی های یک شهردار خوب برای تهران چیست؟

شهردار تهران باید کسی باشد که توان مدیریت امور کلان را داشته باشد و در عین حال نیازهای خرد شهری را رفع کند. شهردار تهران باید روحیه جهادی داشته باشد اگر مثل برخی آقایان 9 صبح تا 3 یا 4 بعدازظهر کار کند، در این شهر با این ابعاد و مختصات نمی شود زندگی کرد.

شهردار تهران الان از سحر تا نیمه شب کار می کند، باز هم برخی گلایه می کنند وای به روزی که کسی بر این مسند قرار گیرد که اهل کار هم نباشد و فقط شعار بدهد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین اخبار

 • فقدان الگوی مناسب؛ عامل جنایات مجازی

  اینفوفرهنگ فاطمه بهروز فخر: این روزها اگر خبرهای داغ فضای مجازی یا تیتر یک روزنامه‌ها را دنبال کنیم، با اتفاق غم‌انگیزی به‌نام خودکشی مواجه می‌شویم. هنوز چند روزی از خبر خودکشی دختر نوجوانی در گوشه‌ای از یک شهر نگذشته است که خیلی‌ها دلیل آن را اعتیادِ این روزهایِ نوجوانان و جوانان به فضای مجازی و در نتیجه‌ی آن گرفتار شدن در تلخی بی‌سرانجام بازی به نام نهنگ آبی می‌دانند.

  خلاء الگو سازی در مدارس

  اگرچه تاثیر بسیاری از جریان‌های شکل‌گرفته در فضای مجازی را در بروز چنین اتفاقاتی نمی‌توان نادیده گرفت، اما پی‌بردن به دلایل چنین اقدامات تلخ و ناگواری در سنین حساس نوجوانی و جوانی، نیازمند تحقیق و پژوهشی جامعه‌شناسانه است تا در نهایت با نگاهی آسیب‌شناسانه برای جلوگیری و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده شود

  مریم نراقی که سال‌ها در حوزه‌ی توانمندسازی زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته است، خانواده را اولین الگوی نوجوان می‌داند و معتقد است:«بسیاری از کمبودها و خودکم‌بینی‌های نوجوانان ناشی از رفتارها و الگوهای نادرست خانواده است. وقتی روح نوجوان با محبتی اصیل و خالص که منشا آن در خانواده است روبه‌رو نشود، ناخودآگاه آن را در بیرون از بنیان خانواده که خالی از آسیب نیست، جست‌وجو می‌کند.»

  این مشاور و فعال اجتماعی در ادامه‌ سخنان خود گفت:«بعد از خانواده نیز، مدارس ما نقش و وظیفه‌ خطیری برعهده دارند. اما متاسفانه مدارس و نظام آموزش‌وپرورش ما تنها بر همان روش‌های سنتی و کلیشه‌ای سابق تکیه دارند که نه‌تنها فرصت شناخت خود را به نوجوانان نمی‌دهد، بلکه گاهی نیز باعث شناخت‌های ناقص و اشتباه می‌شوند.»

  وی افزود:«مدرسه و محیط آموزشی باید بستر مناسبی برای رشد و ایجاد فرصت‌هایی برای بروز و بسط استعدادهای نوجوان باشد، زیرا در غیر این‌صورت نوجوان برای شناخت خود و شناساندن خود به دیگران از روش‌هایی نامناسب استفاده می‌کند که گاهی در جامعه با عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه می‌شویم.»

  وادی بدون کنترل

  این روزها گسترش فضای مجازی و وسعت ارتباطات از جمله دلایل مهم افزایش ناهنجاری‌ها است. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده و بهره‌مندی نوجوانان و جوانان از این فضا و امکانات آن شد، اما باید دانست که استفاده از چنین فضاها و امکاناتی مستلزم هوشیاری و مراقبتی کنترل‌شده است. علاوه بر خانواده‌ها و مسئولیت مهم‌شان در این زمینه، باید مسئولان و سازمان‌های ذی ربط فرهنگی را نیز دخیل دانست. تا وقتی برای نوجوان و جوانان برنامه‌های جایگزین جذابی وجود نداشته باشد، دنیای مجازی هر روز آن‌ها را در خودشان غرق می‌کند. برای مثال اگر آمارها و مصادیق نشان می‌دهند که سن بلوغ در نوجوانان کاهش پیدا کرده است و آن‌ها به تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های جنسی متمایل‌تر شده‌اند، باید پرسید برای جایگزینی و دور کردن آن‌ها از چنین فضایی، چه تدابیری اندیشیده و چه برنامه‌هایی جایگزین شده است؟

  باید بدانیم که افزایش ناهنجاری‌ها و اتفاقات تلخی که تیتر اول روزنامه‌ها می‌شوند، متوجه تمام افراد جامعه است و همه علاوه بر آنکه بر بروز آن دخیل هستیم اما می‌توانیم با بهره‌گیری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی قشر دانشگاهی و فرهنگی که داعیه‌دار دغدغه‌های ارزشی و مذهبی هستند با داشتن برنامه‌ای جامع در جهت سالم‌سازی فضای فراغتی نوجوانان گام برداریم و چهارچوب فکری و روحی این قشر را که سرمایه‌های جامعه هستند، سالم نگاه داریم.

 • تریبون انقلابی؛چشم انتظار تحول

  اینفوفرهنگ - نفیسه زارعی:روزهای تب و تاب انقلاب و درست در زمان مواجه جریانهای ضدونقیض­ های سیاسی که گاهی به واسطه تحرکاتشان، بیم فروپاشی نظام‌نوپا را به ذهن نزدیک می­کردند، یکی از کاربردی­ترین ابزار در ایجاد مفاهمه مشترک از ارزش­های این نظام، رسانه ه­ای مردمی و زنده به نام نماز جمعه بود.

  بزرگترین نمود تشیع انقلابی در روزهای دهه شصت و در دانشگاه تهران نمود پیدا می­کرد، وقتی جمعیتی به هم­ فشرده تنگاتنگ هم در صف­ های نماز می­ ایستادند و خطیب با حرارت جریان­­ شناسی سیاسی و عبادی را برای ایشان تبیین می­کرد.از همین جا بود که ماشین ترور مجاهدین خلق فعالانه برای تخریب نماز جمعه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم انقلابی که صبح­ های جمعه سجاده به دست به محل اقامه نماز می­ آمدند، کارش را آغاز کرد و این به معنای بُرد بالای نماز جمعه در ایجاد بصیرت، وحدت و حفظ انسجام در نظام اسلامی بود.

  بررسی سیر عملکرد تریبون نماز جمعه در دهه­ های گوناگون انقلاب چه در روزهای خطبه­ های آتشین رهبر معظم انقلاب و یا خطابه­ های حجت­الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان امام جمعه ه­ای که تا پیش از فتنه 88، یکی از مؤثرترین خطیبان جمعه بود و حتی امروز که دیگر محل اقامه نماز برای رعایت کیفیت حال نمازگزاران بنا به فصول گوناگون تغییر می­کند، نشان از انفعال نسبی آن دارد. انفعالی که حالا منجر شده تا قشر جوان کمتر خود را موظف به حضور در نماز بدانند.

  البته نمازهای جمعه ه­ایی مثل نمازهایی که به امامت رهبر انقلاب اقامه می­شود از این قاعده مستثنی است؛ زیرا ویژگی عمده پویایی و مسائل مطروحه در خلال این نمازهای خاص عاملی برای جذب همه اقشار به حساب می­آید. نگاه به این عملکرد ضرورت تغییراتی را در سیاست‌گذاری­ های خرد و کلان ستاد نماز جمعه به ذهن نزدیک می­کند؛ ستادی که باید از شائبه­ های جریانات سیاسی چپ و راست به دور باشد و در فضای انقلاب تصمیم­گیری نموده و آن را از طریق نماز جمعه به مردم در سراسر کشور منتقل کند و خود در این فضا جریان­ساز و نقش ­آفرین باشد. درست مثل روزهای دهه 60 که جریان­سازی شناخت شبکه نفاق، ایجاد و هدایت جریانات سیاسی و فرهنگی و اموری از این دست در نماز جمعه اتفاق می‌افتاد.

  لزوم جوان­گرایی و ورود اندیشه های جدید که بارها در سطوح مختلف رهبر معظم انقلاب به آن در حوزه­ های گوناگون تأکید داشته­ اند، این‌بار به صورتی جدی در زمینه برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه احساس می­شود. این مسئله از ائمه جماعات تا مخاطبین آن‌ها، یعنی از رأس هرم تا پایین را  دربر می‌گیرد.

  شورای سیاست­گذاری ائمه جماعات با اتخاذ موضعی جوان­گرایانه و درعین حال انقلابی، باید در مسیر تحول گام بردارد، استفاده از علمایی که شیوه ­های جذب جوانان انقلابی را برای جریان­سازی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می­دانند نظیر آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، حجت­ الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان،حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی خمینی و شخصیت­هایی از این دست که با نگاه به مباحث و منابر خاص­شان می­توان به ظرفیت غنی و پربار علمی آن‌ها پی برد و به نوعی شکوفایی اصل مهم کادرسازی به سبک انقلاب اسلامی را در این دهه به عینه مشاهده کرد.

  البته در آن روی سکه جریانات سیاسی خاص، نظیر طیف اصلاحات و وابستگان آن هم در این حوزه ورود کرده‌اند و زمزمه­ های استفاده از شخصیت­هایی که با بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و سیاسی­ شان عدم اقبال عمومی و به­ویژه نسل جوان به آن‌ها به چشم می­خورد در این جناح و رسانه­ های مرتبط با آن‌ها روایت­گر عزم جزم ایشان است.

  نکته قابل توجه این است که گزینه ­های مطرح شده از سوی این قشر عمدتا افرادی هستند که ناخودآگاه در جریانات گوناگون برای پرکردن خلأ عدم وجود شخصیت­های کاریزماتیک به آن‌ها متوسل می­شوند و در نهایت در چند بازی اخیر اصلاحات، پرده از روی حقیقت برداشته می­شود که آن‌ها تنها متضمن حیات سیاسی جریانی هستند که در فتنه 88 منزوی شده و بعد از انتخابات 96  علی­رغم امیدهای زیاد به بی­ مهری‌های نسبی دولت اعتدال گرفتار آمدند. از جمله این اشخاص حجت­ السلام سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام علی ­اکبر ناطق نوری هستند که در مقاطعی مثل انتخابات خبرگان رهبری و مانند آن مورد توجه این جناح واقع شدند. نکته دیگر این که باید از این افراد سوال کرد که در این چندین سال کجا بودند و چرا حال که صحبت از جوانگرایی در نماز جمعه است، در صحنه حاضر شده‌اند و هر روز شخصی را به عرصه رسانه میفرستند تا از لزوم حضور این حضرات صحبت کند.

  قطعا استفاده از ظرفیت­های انقلابی، مُقوِم یکی از مهمترین اجتماعات سیاسی عبادی مسلمانان است، اجتماعی که می­توان تاریخ­ساز و تصمیم­ساز  باشد و بر همین اساس در برنامه ­ریزی و سیاست­گذاری با نگاه­های آلوده سیاسی و یا نگاهی منفعلانه از کارکردهای اصلیش کاسته شود.

 • نئولیبرالیسم، انسانیت انسان را خدشه‌دار کرد

  کاهش مالیات‌های عظیم ثروتمندان، خرد کردن اتحادیه‌های کارگری، کاهش مسکن دولتی، مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی، برون‌سپاری، رقابت در خدمات عمومی؛ همه و همه توسط متفکر اصلی نئولیبرالیسم یعنی فردریش فون‌هایک و نظرات او ارائه شده‌اند.

  ادامه مطلب...
 • تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» پشت دوربین فیلم مستند «قالیباف»

  سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما، مستند تبلیغاتی «قالیباف» را می‌سازد.

  ادامه مطلب...
 • جریمه هر ساعت تردد بدون طرح ترافیک

  رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور گفت: رانندگان به ازای هر ساعت تردد بدون مجوز طرح ترافیک در محدوده طرح، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

  ادامه مطلب...