پای درمان به تلگرام هم باز شد

سه شنبه, 24 اسفند 1395 ساعت 18:02

در میان انبوه اطلاعات مفید و غیر مفیدی که در کانالها و گروههای تلگرامی که در میان دستهای مجازی جا به جا می شوند چرخی بزنید چشمتان به کانالی هایی با عناوین بسیار فریبنده مانند "پاسخ به سوالات پزشکی شما" که بسیار کاربرد دارند می افتد

اینفوفرهنگ - سرویس اجتماعی

اگر در میان انبوه اطلاعات مفید و غیر مفیدی که در کانالها و گروههای تلگرامی که در میان دستهای مجازی جا به جا می شوند چرخی بزنید چشمتان به کانالی هایی با عناوین بسیار فریبنده مانند "پاسخ به سوالات پزشکی شما" که بسیار کاربرد دارند می افتد و صد البته مخاطبانی هم هستند که سوال پرسیدن در تلگرام را راحت تر از مراجعه به مطب پزشک می دانند، بنابراین فورا به این کانال‌ها می‌پیوندند.
همچنین این کانالها ترفندهای خاصی هم برای جذب اعضا دارند به این صورت که هر کسی که موضوع خاصی را خارج از تلگرام و در موتورهای جستجوگر اینترنت جستجو می کند به صورت کاملا ناخواسته در اینگونه کانالها عضو خواهد شد. بالا رفتن اعضای این کانالها به صورت کاذب، ‌خود به خود روی ذهن افراد تازه وارد تاثیر می گذارد و نسبت به آن احساس اعتماد می کنند به خصوص اینکه در طول شبانه روز مطالب پرطرفداری هم برای مطالعه در آن قرار داده شود. این موضوعات به خصوص در کانال هایی که با عناوین مسایل پزشکی بانوان و نوزادان تاسیس می-شوند و جامعه هدف آنها بانوان و مادران است پر رنگ تر است. تمام پیام های این کانال ها عموما در خصوص مسایل پزشکی است و تقریبا در مورد هر مسئله پزشکی ایی اظهار نظر می شود. باز هم اگر با دقت بیشتری مطالب این کانال ها را مطالعه کنید،‌ پیام های عجیبی به چشم می خورد با این مضمون که "جهت مشاوره و تفسیر گزارش سونوگرافی و جواب آزمایش توسط کارشناسان مامایی، ‌شما می توانید سوالات خود را به سامانه مشاوره تخصصی دکتر همراه ارسال نمایید"! اگر مخاطبان محترم این کانال های به اصطلاح پزشکی،‌ با این شماره ها تماس بگیرند،‌ کارشناس مربوطه که به هیچ طریقی احراز هویتش برای مخاطب میسر نیست خواهد گفت که بعد از واریز مبلغ معینی پول،‌ تصویر سونوگرافی و آزمایشهای خود را برایشان بوسیله ی تلگرام ارسال کنند تا نتیجه آن تفسیر شود.
در صورتی که کارشناس مورد نظر کلاهبردار نباشد و به نوعی پول مخاطب از دست نرود و همچنین کارت عابر بانکی که با آن وجه واریز می شود (‌از طریق اینترنت) مورد دستبرد قرار نگیرد بازهم،‌ چندین اشکال به این سبک از اظهار نظر پزشکی وارد است؛ نکته اول: این نوع از تشخیص و معالجه،‌ بدون معاینه بالینی بیمار برای پزشک و مامای متعهدی که با جدیت و دلسوزی به فکر راهنمایی و معالجه بیمار است؛‌ به هیچ طریقی امکان پذیر نیست و اصولا تا پزشک با بیمار خود صحبت نکند و حالت های جسمی وی را مشاهده نکند،‌ هر درمان و توصیه، کاری بی فایده یا در برخی موارد می¬تواند مضر هم باشد،‌ نکته دوم : شیوه ی درمانی است که بدون نسخه و بدون ضمانت نظام پزشکی برای افراد شما انجام خواهد شد ‌و در صورتی که بیمار به هر نحوی به دردسر بیفتد نمی‌تواند پزشک یا مامای متخلف را به آسانی وادار به پرداخت غرامت کند. سوم : اسرار پزشکی مخاطبان در محیط مجازی بدون اینکه کنترلی روی آن داشته باشند و بدون رعایت حریم خصوصی بیمار که اصولا در مطب ها و بیمارستان ها رعایت می¬شود و پزشک و ماما ملزم به حفظ اسرار بیمار و پرونده پزشکی او هستند میسر نخواهد بود. اعتماد متقابلی که در مکان های پزشکی و تحت نظارت نظام پزشکی برای بیماران فراهم می¬شود،‌ بسیار با ارزش بوده که در دنیای مجازی این اعتماد فقط از طرف بیمار و کسی که خواهان مشاوره است ایجاد می‌شود و هیچ تضمینی برای رازداری کارشناس مربوطه وجود ندارد. چهارم : سوء استفاده از تصویر اوراق پزشکی بیمار یا مهر و امضای آزمایشگاه و مرکز سونوگرافی که بیمار مراجعه کرده است برای گردانندگان کانالها به راحتی امکانپذیر است. پنجم : تفسیر اشتباه اوراق پزشکی بدون معاینه بالینی،‌ حتی اگر منجر به صدمات جسمی مخاطب نشود می¬تواند باعث سردرگمی و حالتی وسواس گونه نسبت به مشکلش بشود .
ششم : راهنمایی و هدایت افرادی که بطور ناخواسته باردار شده‌اند و به دنبال سقط جنین هستند،‌ به این معنی که برای مخاطبان این خدمات انجام خواهد شد که قطعا در محیطی بهداشتی و با رعایت اصول پزشکی انجام نمی‌شود یا حتی ممکن است بعد از دریافت وجه از این افراد برای انجام سقط،‌ هیچ رد و اثری برای پیگیری از خود باقی نگذارند .
‌با وجود تمام این پیام های فریبکارانه که می‌تواند منجر به صدمه به جامعه بزرگی از زنان و کودکان بشود،‌ نباید به راحتی گردانندگان این کانال ها را مورد مشورت قرار داد و بهتر است که مشورت و ملاقات با پزشک در مطب صورت بگیرد.
در فضای مجازی کانالها و گروه هایی نیز وجود دارند که مشاوره طب سنتی می‌دهند. اصولا افراد داروهای گیاهی را راحت تر استفاده می‌کنند ومتوجه عواقب خطرناک سوء مصرف آن نیستند. بعضی از بیماریها با استفاده از داروهای گیاهی که بدون معاینه تجویز شده است و نیاز هم به نسخه ندارد بدتر می‌شوند و مشکل بیمار حادتر خواهد شد. اگر با گردانندگان این کانالها نیز تماس تلفنی گرفته شود؛‌ مشاوران مربوطه، بسته های گیاهی خود را با قیمتی بسیار بالا و گزاف می‌فروشند مخصوصا افرادی که دچارمشکلات مزمن نظیر چاقی هستند و از درمانهای مختلف نتیجه نگرفته اند خیلی راحت تر به پرداخت های گزاف و درمان های این چنینی تن می¬دهند و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. در صورت تماس تلفنی برای دریافت یک بسته چای گیاهی مبالغی نظیر 250 هزار تومان و بالاتر از طرف کارشناس مربوطه بیان می‌شود.
ارتقای فرهنگ مراقبت از بهداشت جسمی،‌ ابتدا باید به وسیله تامین بهداشت روانی افراد جامعه صورت بگیرد سپس این تغییر فرهنگی و نگرش نسبت به مسایل بهداشتی و پزشکی، اعتماد بیمار را خود به خود نسبت به مسایل مهمی همچون درمان در دنیای مجازی کاهش می‌دهد. در حال حاضر زنان و جوانان بیشترین سهم استفاده از نرم افزاری چون تلگرام را دارند و غربالگری مطالبی که در این دنیای عظیم در حال گردش است باید بیشتر بوسیله خود این افراد انجام شود.
اگر سامانه مبارزه با تخلفات اینترنتی با قوانین خود با این افراد برخورد کند بازهم انسجام و اتحاد بین افراد جامعه برای ارتقای بهداشت خود، مبنی بر این که به این کانال ها (‌که تعداد اعضای بالایی نیز دارند )‌ اعتماد صد در صد نداشته باشند بسیار مهم است. باید مقابله با این عوام فریبی از جایی شروع شود که ‌با اطلاع رسانی و ارتقای فرهنگ "اعتماد بجا "و آموزش نگرش صحیح به دنیای مجازی، جایگزین "اعتماد نابجا" شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین اخبار