پای درمان به تلگرام هم باز شد

سه شنبه, 24 اسفند 1395 ساعت 18:02

در میان انبوه اطلاعات مفید و غیر مفیدی که در کانالها و گروههای تلگرامی که در میان دستهای مجازی جا به جا می شوند چرخی بزنید چشمتان به کانالی هایی با عناوین بسیار فریبنده مانند "پاسخ به سوالات پزشکی شما" که بسیار کاربرد دارند می افتد

اینفوفرهنگ - سرویس اجتماعی

اگر در میان انبوه اطلاعات مفید و غیر مفیدی که در کانالها و گروههای تلگرامی که در میان دستهای مجازی جا به جا می شوند چرخی بزنید چشمتان به کانالی هایی با عناوین بسیار فریبنده مانند "پاسخ به سوالات پزشکی شما" که بسیار کاربرد دارند می افتد و صد البته مخاطبانی هم هستند که سوال پرسیدن در تلگرام را راحت تر از مراجعه به مطب پزشک می دانند، بنابراین فورا به این کانال‌ها می‌پیوندند.
همچنین این کانالها ترفندهای خاصی هم برای جذب اعضا دارند به این صورت که هر کسی که موضوع خاصی را خارج از تلگرام و در موتورهای جستجوگر اینترنت جستجو می کند به صورت کاملا ناخواسته در اینگونه کانالها عضو خواهد شد. بالا رفتن اعضای این کانالها به صورت کاذب، ‌خود به خود روی ذهن افراد تازه وارد تاثیر می گذارد و نسبت به آن احساس اعتماد می کنند به خصوص اینکه در طول شبانه روز مطالب پرطرفداری هم برای مطالعه در آن قرار داده شود. این موضوعات به خصوص در کانال هایی که با عناوین مسایل پزشکی بانوان و نوزادان تاسیس می-شوند و جامعه هدف آنها بانوان و مادران است پر رنگ تر است. تمام پیام های این کانال ها عموما در خصوص مسایل پزشکی است و تقریبا در مورد هر مسئله پزشکی ایی اظهار نظر می شود. باز هم اگر با دقت بیشتری مطالب این کانال ها را مطالعه کنید،‌ پیام های عجیبی به چشم می خورد با این مضمون که "جهت مشاوره و تفسیر گزارش سونوگرافی و جواب آزمایش توسط کارشناسان مامایی، ‌شما می توانید سوالات خود را به سامانه مشاوره تخصصی دکتر همراه ارسال نمایید"! اگر مخاطبان محترم این کانال های به اصطلاح پزشکی،‌ با این شماره ها تماس بگیرند،‌ کارشناس مربوطه که به هیچ طریقی احراز هویتش برای مخاطب میسر نیست خواهد گفت که بعد از واریز مبلغ معینی پول،‌ تصویر سونوگرافی و آزمایشهای خود را برایشان بوسیله ی تلگرام ارسال کنند تا نتیجه آن تفسیر شود.
در صورتی که کارشناس مورد نظر کلاهبردار نباشد و به نوعی پول مخاطب از دست نرود و همچنین کارت عابر بانکی که با آن وجه واریز می شود (‌از طریق اینترنت) مورد دستبرد قرار نگیرد بازهم،‌ چندین اشکال به این سبک از اظهار نظر پزشکی وارد است؛ نکته اول: این نوع از تشخیص و معالجه،‌ بدون معاینه بالینی بیمار برای پزشک و مامای متعهدی که با جدیت و دلسوزی به فکر راهنمایی و معالجه بیمار است؛‌ به هیچ طریقی امکان پذیر نیست و اصولا تا پزشک با بیمار خود صحبت نکند و حالت های جسمی وی را مشاهده نکند،‌ هر درمان و توصیه، کاری بی فایده یا در برخی موارد می¬تواند مضر هم باشد،‌ نکته دوم : شیوه ی درمانی است که بدون نسخه و بدون ضمانت نظام پزشکی برای افراد شما انجام خواهد شد ‌و در صورتی که بیمار به هر نحوی به دردسر بیفتد نمی‌تواند پزشک یا مامای متخلف را به آسانی وادار به پرداخت غرامت کند. سوم : اسرار پزشکی مخاطبان در محیط مجازی بدون اینکه کنترلی روی آن داشته باشند و بدون رعایت حریم خصوصی بیمار که اصولا در مطب ها و بیمارستان ها رعایت می¬شود و پزشک و ماما ملزم به حفظ اسرار بیمار و پرونده پزشکی او هستند میسر نخواهد بود. اعتماد متقابلی که در مکان های پزشکی و تحت نظارت نظام پزشکی برای بیماران فراهم می¬شود،‌ بسیار با ارزش بوده که در دنیای مجازی این اعتماد فقط از طرف بیمار و کسی که خواهان مشاوره است ایجاد می‌شود و هیچ تضمینی برای رازداری کارشناس مربوطه وجود ندارد. چهارم : سوء استفاده از تصویر اوراق پزشکی بیمار یا مهر و امضای آزمایشگاه و مرکز سونوگرافی که بیمار مراجعه کرده است برای گردانندگان کانالها به راحتی امکانپذیر است. پنجم : تفسیر اشتباه اوراق پزشکی بدون معاینه بالینی،‌ حتی اگر منجر به صدمات جسمی مخاطب نشود می¬تواند باعث سردرگمی و حالتی وسواس گونه نسبت به مشکلش بشود .
ششم : راهنمایی و هدایت افرادی که بطور ناخواسته باردار شده‌اند و به دنبال سقط جنین هستند،‌ به این معنی که برای مخاطبان این خدمات انجام خواهد شد که قطعا در محیطی بهداشتی و با رعایت اصول پزشکی انجام نمی‌شود یا حتی ممکن است بعد از دریافت وجه از این افراد برای انجام سقط،‌ هیچ رد و اثری برای پیگیری از خود باقی نگذارند .
‌با وجود تمام این پیام های فریبکارانه که می‌تواند منجر به صدمه به جامعه بزرگی از زنان و کودکان بشود،‌ نباید به راحتی گردانندگان این کانال ها را مورد مشورت قرار داد و بهتر است که مشورت و ملاقات با پزشک در مطب صورت بگیرد.
در فضای مجازی کانالها و گروه هایی نیز وجود دارند که مشاوره طب سنتی می‌دهند. اصولا افراد داروهای گیاهی را راحت تر استفاده می‌کنند ومتوجه عواقب خطرناک سوء مصرف آن نیستند. بعضی از بیماریها با استفاده از داروهای گیاهی که بدون معاینه تجویز شده است و نیاز هم به نسخه ندارد بدتر می‌شوند و مشکل بیمار حادتر خواهد شد. اگر با گردانندگان این کانالها نیز تماس تلفنی گرفته شود؛‌ مشاوران مربوطه، بسته های گیاهی خود را با قیمتی بسیار بالا و گزاف می‌فروشند مخصوصا افرادی که دچارمشکلات مزمن نظیر چاقی هستند و از درمانهای مختلف نتیجه نگرفته اند خیلی راحت تر به پرداخت های گزاف و درمان های این چنینی تن می¬دهند و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند. در صورت تماس تلفنی برای دریافت یک بسته چای گیاهی مبالغی نظیر 250 هزار تومان و بالاتر از طرف کارشناس مربوطه بیان می‌شود.
ارتقای فرهنگ مراقبت از بهداشت جسمی،‌ ابتدا باید به وسیله تامین بهداشت روانی افراد جامعه صورت بگیرد سپس این تغییر فرهنگی و نگرش نسبت به مسایل بهداشتی و پزشکی، اعتماد بیمار را خود به خود نسبت به مسایل مهمی همچون درمان در دنیای مجازی کاهش می‌دهد. در حال حاضر زنان و جوانان بیشترین سهم استفاده از نرم افزاری چون تلگرام را دارند و غربالگری مطالبی که در این دنیای عظیم در حال گردش است باید بیشتر بوسیله خود این افراد انجام شود.
اگر سامانه مبارزه با تخلفات اینترنتی با قوانین خود با این افراد برخورد کند بازهم انسجام و اتحاد بین افراد جامعه برای ارتقای بهداشت خود، مبنی بر این که به این کانال ها (‌که تعداد اعضای بالایی نیز دارند )‌ اعتماد صد در صد نداشته باشند بسیار مهم است. باید مقابله با این عوام فریبی از جایی شروع شود که ‌با اطلاع رسانی و ارتقای فرهنگ "اعتماد بجا "و آموزش نگرش صحیح به دنیای مجازی، جایگزین "اعتماد نابجا" شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین اخبار

 • فقدان الگوی مناسب؛ عامل جنایات مجازی

  اینفوفرهنگ فاطمه بهروز فخر: این روزها اگر خبرهای داغ فضای مجازی یا تیتر یک روزنامه‌ها را دنبال کنیم، با اتفاق غم‌انگیزی به‌نام خودکشی مواجه می‌شویم. هنوز چند روزی از خبر خودکشی دختر نوجوانی در گوشه‌ای از یک شهر نگذشته است که خیلی‌ها دلیل آن را اعتیادِ این روزهایِ نوجوانان و جوانان به فضای مجازی و در نتیجه‌ی آن گرفتار شدن در تلخی بی‌سرانجام بازی به نام نهنگ آبی می‌دانند.

  خلاء الگو سازی در مدارس

  اگرچه تاثیر بسیاری از جریان‌های شکل‌گرفته در فضای مجازی را در بروز چنین اتفاقاتی نمی‌توان نادیده گرفت، اما پی‌بردن به دلایل چنین اقدامات تلخ و ناگواری در سنین حساس نوجوانی و جوانی، نیازمند تحقیق و پژوهشی جامعه‌شناسانه است تا در نهایت با نگاهی آسیب‌شناسانه برای جلوگیری و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده شود

  مریم نراقی که سال‌ها در حوزه‌ی توانمندسازی زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته است، خانواده را اولین الگوی نوجوان می‌داند و معتقد است:«بسیاری از کمبودها و خودکم‌بینی‌های نوجوانان ناشی از رفتارها و الگوهای نادرست خانواده است. وقتی روح نوجوان با محبتی اصیل و خالص که منشا آن در خانواده است روبه‌رو نشود، ناخودآگاه آن را در بیرون از بنیان خانواده که خالی از آسیب نیست، جست‌وجو می‌کند.»

  این مشاور و فعال اجتماعی در ادامه‌ سخنان خود گفت:«بعد از خانواده نیز، مدارس ما نقش و وظیفه‌ خطیری برعهده دارند. اما متاسفانه مدارس و نظام آموزش‌وپرورش ما تنها بر همان روش‌های سنتی و کلیشه‌ای سابق تکیه دارند که نه‌تنها فرصت شناخت خود را به نوجوانان نمی‌دهد، بلکه گاهی نیز باعث شناخت‌های ناقص و اشتباه می‌شوند.»

  وی افزود:«مدرسه و محیط آموزشی باید بستر مناسبی برای رشد و ایجاد فرصت‌هایی برای بروز و بسط استعدادهای نوجوان باشد، زیرا در غیر این‌صورت نوجوان برای شناخت خود و شناساندن خود به دیگران از روش‌هایی نامناسب استفاده می‌کند که گاهی در جامعه با عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه می‌شویم.»

  وادی بدون کنترل

  این روزها گسترش فضای مجازی و وسعت ارتباطات از جمله دلایل مهم افزایش ناهنجاری‌ها است. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده و بهره‌مندی نوجوانان و جوانان از این فضا و امکانات آن شد، اما باید دانست که استفاده از چنین فضاها و امکاناتی مستلزم هوشیاری و مراقبتی کنترل‌شده است. علاوه بر خانواده‌ها و مسئولیت مهم‌شان در این زمینه، باید مسئولان و سازمان‌های ذی ربط فرهنگی را نیز دخیل دانست. تا وقتی برای نوجوان و جوانان برنامه‌های جایگزین جذابی وجود نداشته باشد، دنیای مجازی هر روز آن‌ها را در خودشان غرق می‌کند. برای مثال اگر آمارها و مصادیق نشان می‌دهند که سن بلوغ در نوجوانان کاهش پیدا کرده است و آن‌ها به تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های جنسی متمایل‌تر شده‌اند، باید پرسید برای جایگزینی و دور کردن آن‌ها از چنین فضایی، چه تدابیری اندیشیده و چه برنامه‌هایی جایگزین شده است؟

  باید بدانیم که افزایش ناهنجاری‌ها و اتفاقات تلخی که تیتر اول روزنامه‌ها می‌شوند، متوجه تمام افراد جامعه است و همه علاوه بر آنکه بر بروز آن دخیل هستیم اما می‌توانیم با بهره‌گیری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی قشر دانشگاهی و فرهنگی که داعیه‌دار دغدغه‌های ارزشی و مذهبی هستند با داشتن برنامه‌ای جامع در جهت سالم‌سازی فضای فراغتی نوجوانان گام برداریم و چهارچوب فکری و روحی این قشر را که سرمایه‌های جامعه هستند، سالم نگاه داریم.

 • تریبون انقلابی؛چشم انتظار تحول

  اینفوفرهنگ - نفیسه زارعی:روزهای تب و تاب انقلاب و درست در زمان مواجه جریانهای ضدونقیض­ های سیاسی که گاهی به واسطه تحرکاتشان، بیم فروپاشی نظام‌نوپا را به ذهن نزدیک می­کردند، یکی از کاربردی­ترین ابزار در ایجاد مفاهمه مشترک از ارزش­های این نظام، رسانه ه­ای مردمی و زنده به نام نماز جمعه بود.

  بزرگترین نمود تشیع انقلابی در روزهای دهه شصت و در دانشگاه تهران نمود پیدا می­کرد، وقتی جمعیتی به هم­ فشرده تنگاتنگ هم در صف­ های نماز می­ ایستادند و خطیب با حرارت جریان­­ شناسی سیاسی و عبادی را برای ایشان تبیین می­کرد.از همین جا بود که ماشین ترور مجاهدین خلق فعالانه برای تخریب نماز جمعه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم انقلابی که صبح­ های جمعه سجاده به دست به محل اقامه نماز می­ آمدند، کارش را آغاز کرد و این به معنای بُرد بالای نماز جمعه در ایجاد بصیرت، وحدت و حفظ انسجام در نظام اسلامی بود.

  بررسی سیر عملکرد تریبون نماز جمعه در دهه­ های گوناگون انقلاب چه در روزهای خطبه­ های آتشین رهبر معظم انقلاب و یا خطابه­ های حجت­الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان امام جمعه ه­ای که تا پیش از فتنه 88، یکی از مؤثرترین خطیبان جمعه بود و حتی امروز که دیگر محل اقامه نماز برای رعایت کیفیت حال نمازگزاران بنا به فصول گوناگون تغییر می­کند، نشان از انفعال نسبی آن دارد. انفعالی که حالا منجر شده تا قشر جوان کمتر خود را موظف به حضور در نماز بدانند.

  البته نمازهای جمعه ه­ایی مثل نمازهایی که به امامت رهبر انقلاب اقامه می­شود از این قاعده مستثنی است؛ زیرا ویژگی عمده پویایی و مسائل مطروحه در خلال این نمازهای خاص عاملی برای جذب همه اقشار به حساب می­آید. نگاه به این عملکرد ضرورت تغییراتی را در سیاست‌گذاری­ های خرد و کلان ستاد نماز جمعه به ذهن نزدیک می­کند؛ ستادی که باید از شائبه­ های جریانات سیاسی چپ و راست به دور باشد و در فضای انقلاب تصمیم­گیری نموده و آن را از طریق نماز جمعه به مردم در سراسر کشور منتقل کند و خود در این فضا جریان­ساز و نقش ­آفرین باشد. درست مثل روزهای دهه 60 که جریان­سازی شناخت شبکه نفاق، ایجاد و هدایت جریانات سیاسی و فرهنگی و اموری از این دست در نماز جمعه اتفاق می‌افتاد.

  لزوم جوان­گرایی و ورود اندیشه های جدید که بارها در سطوح مختلف رهبر معظم انقلاب به آن در حوزه­ های گوناگون تأکید داشته­ اند، این‌بار به صورتی جدی در زمینه برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه احساس می­شود. این مسئله از ائمه جماعات تا مخاطبین آن‌ها، یعنی از رأس هرم تا پایین را  دربر می‌گیرد.

  شورای سیاست­گذاری ائمه جماعات با اتخاذ موضعی جوان­گرایانه و درعین حال انقلابی، باید در مسیر تحول گام بردارد، استفاده از علمایی که شیوه ­های جذب جوانان انقلابی را برای جریان­سازی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می­دانند نظیر آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، حجت­ الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان،حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی خمینی و شخصیت­هایی از این دست که با نگاه به مباحث و منابر خاص­شان می­توان به ظرفیت غنی و پربار علمی آن‌ها پی برد و به نوعی شکوفایی اصل مهم کادرسازی به سبک انقلاب اسلامی را در این دهه به عینه مشاهده کرد.

  البته در آن روی سکه جریانات سیاسی خاص، نظیر طیف اصلاحات و وابستگان آن هم در این حوزه ورود کرده‌اند و زمزمه­ های استفاده از شخصیت­هایی که با بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و سیاسی­ شان عدم اقبال عمومی و به­ویژه نسل جوان به آن‌ها به چشم می­خورد در این جناح و رسانه­ های مرتبط با آن‌ها روایت­گر عزم جزم ایشان است.

  نکته قابل توجه این است که گزینه ­های مطرح شده از سوی این قشر عمدتا افرادی هستند که ناخودآگاه در جریانات گوناگون برای پرکردن خلأ عدم وجود شخصیت­های کاریزماتیک به آن‌ها متوسل می­شوند و در نهایت در چند بازی اخیر اصلاحات، پرده از روی حقیقت برداشته می­شود که آن‌ها تنها متضمن حیات سیاسی جریانی هستند که در فتنه 88 منزوی شده و بعد از انتخابات 96  علی­رغم امیدهای زیاد به بی­ مهری‌های نسبی دولت اعتدال گرفتار آمدند. از جمله این اشخاص حجت­ السلام سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام علی ­اکبر ناطق نوری هستند که در مقاطعی مثل انتخابات خبرگان رهبری و مانند آن مورد توجه این جناح واقع شدند. نکته دیگر این که باید از این افراد سوال کرد که در این چندین سال کجا بودند و چرا حال که صحبت از جوانگرایی در نماز جمعه است، در صحنه حاضر شده‌اند و هر روز شخصی را به عرصه رسانه میفرستند تا از لزوم حضور این حضرات صحبت کند.

  قطعا استفاده از ظرفیت­های انقلابی، مُقوِم یکی از مهمترین اجتماعات سیاسی عبادی مسلمانان است، اجتماعی که می­توان تاریخ­ساز و تصمیم­ساز  باشد و بر همین اساس در برنامه ­ریزی و سیاست­گذاری با نگاه­های آلوده سیاسی و یا نگاهی منفعلانه از کارکردهای اصلیش کاسته شود.

 • نئولیبرالیسم، انسانیت انسان را خدشه‌دار کرد

  کاهش مالیات‌های عظیم ثروتمندان، خرد کردن اتحادیه‌های کارگری، کاهش مسکن دولتی، مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی، برون‌سپاری، رقابت در خدمات عمومی؛ همه و همه توسط متفکر اصلی نئولیبرالیسم یعنی فردریش فون‌هایک و نظرات او ارائه شده‌اند.

  ادامه مطلب...
 • تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» پشت دوربین فیلم مستند «قالیباف»

  سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما، مستند تبلیغاتی «قالیباف» را می‌سازد.

  ادامه مطلب...
 • جریمه هر ساعت تردد بدون طرح ترافیک

  رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور گفت: رانندگان به ازای هر ساعت تردد بدون مجوز طرح ترافیک در محدوده طرح، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

  ادامه مطلب...