تورم ۸ درصدی سود ۲۸ درصدی؟!

چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 09:27

اینفوفرهنگ: همین چند ماه پیش بود که خبر احتمال تغییر ۲۵/۰ درصدی نرخ بهره در ایالات‌متحده موجب شد فعالان اقتصادی سراسر دنیا- چه آنها که از افزایش، سود می‌بردند و چه آنها که زیان می‌دیدند- منتظر اعلام تصمیم نهایی فدرال رزرو آمریکا باشندبه گزارش اینفوفرهنگ ، همین چند ماه پیش بود که خبر احتمال تغییر ۲۵/۰ درصدی نرخ بهره در ایالات‌متحده موجب شد فعالان اقتصادی سراسر دنیا- چه آنها که از افزایش، سود می‌بردند و چه آنها که زیان می‌دیدند- منتظر اعلام تصمیم نهایی فدرال رزرو آمریکا باشند. نفس‌ها روزهای متمادی در سینه حبس بود تا بالاخره خانم «ژانت یلن»۱، رئیس فدرال رزرو آمریکا بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و خبر قطعی تصمیم آن نهاد برای افزایش نرخ بهره دلار به میزان ۲۵/۰ درصد را تعیین کرد و به این ترتیب نرخ بهره در فدرال رزرو با ۵۰ درصد افزایش به ۷۵/۰ درصد رسید! یعنی هنوز زیر یک درصد! در همان حوالی زمانی و قدری پیش‌تر در ایران نیز پس از بارها که بانک مرکزی نرخ سود بانکی را به صورت دستوری کاهش داده بود و بانک‌ها حرف‌شنوی نکرده بودند بالاخره با به ستوه آمدن آن مظلوم‌تر‌ها، در کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ایران تصمیم گرفته شد نرخ سود بانکی ۲ درصد کاهش یابد و آقایان با این کار نرخ سود سپرده‌های بلندمدت را از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد برسانند!

حالا اضافه کنید که اولا باز هم بانک‌ها از زیر بار این توافق به شگردهای مختلف شانه خالی کردند و ثانیا آنچه آنجا تصویب شد سود سپرده بود و شما می‌دانید که سود تسهیلات به طور طبیعی بالاتر از سود سپرده خواهد شد، لذا در عمل ما امروز همچنان شاهد این هستیم که برای افرادی که تسهیلات مبادله‌ای از بانک دریافت می‌کنند دست‌کم نرخ سود ۲۶ درصد اعمال می‌شود که این رقم برای سایر متقاضیان که قصد دریافت تسهیلات مشارکتی دارند به میزان قابل‌توجهی بالاتر از ۲۶ است و گاهی با احتساب آن سپرده اولیه‌ای که شخص ملزم به بلوکه آن در طول پروسه دریافت وام یا حین پرداخت اقساطش هست به بالای ۳۰ درصد نیز می‌رسد.

من حرف و رنجم را در قبال این آشفته‌بازار وانفسا در قالب نکات زیر عرضه می‌کنم:
۱- ما در بسیاری مقاطع تاریخی در کشورمان که تورم بالایی را دچار بودیم وقتی به نرخ اسمی سپرده نگاه می‌کردیم و نرخ تورم را از آن کسر می‌کردیم تا نرخ واقعی به دست آید، به نرخ‌های منفی می‌رسیدیم.
چه بسیار مقاطعی که- البته متاسفانه- تورم بالای ۲۰ درصد بوده و نرخ سود بانکی زیر ۲۰ درصد بود و افراد عملا با قرار دادن سپرده‌های خود در بانک حتی زیان هم می‌دیدند. سوال مهم ما این است: چرا در دوره فعلی که تورم به قول اعلام‌کننده‌اش ۸ درصد است سود سپرده در همان حوالی دورانی که ۲۰ درصد بوده مانده است؟
۲- در نظام بانکداری ما که نرخ سود تسهیلات و سپرده در پی تعیین نرخ سود بین بانکی تعیین می‌شود، چرا باید نرخ سود بین بانکی حدود ۱۷ درصد باشد؟ اگر تورم ۸ درصد است- که البته دیگر نیست و خواهم گفت- چرا بانک‌های ما اجازه دارند با جابه‌جا کردن پول از این‌طرف خیابان به آن‌طرف خیابان ۹ درصد خالص سود ببرند در حالی که مردم و تولیدکنندگان در بازار با وجود سرمایه و کار تمام‌وقت، خواب ۵ درصد سود را به سختی می‌بینند؟
۳- آیا ما می‌دانیم همین بالا بودن نرخ سود بانکی خودش تورم‌زاست؟! در ادبیات اقتصاد، ما این سودهای بانکی پرداختی بابت تسهیلات را هزینه تامین مالی می‌نامیم. خب! وقتی بنگاهدار ایرانی ناچار است هزینه تامین مالی بالایی را نسبت به آن نرخی که احتمالا می‌تواند سود کند برای تسهیلات دریافتی‌اش بپردازد به طور طبیعی برای اینکه بتواند سود تسهیلات دریافتی خود را به بانک بپردازد ناچار است با افزایش قیمت مجدد، حاشیه سود اسمی خود را بیشتر کند تا دخل و خرجش در تراز بماند. شاهد من برای این منطق همان آمار‌های رسمی تورم نقطه به نقطه است. طبق آخرین آمار بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه در دی ماه سال جاری به ۶/۹ درصد افزایش پیدا کرده و این موضوع حکایت از آن دارد که تورم بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. جدای از اینکه تورم به چه علت دوباره روند صعودی به خود گرفته است، به حسب قاعده، رشد نرخ تورم نقطه به نقطه همواره به عنوان یک پیش‌نگر برای تعیین نرخ تورم ملاحظه می‌شود که این افزایش فارغ از هر علت دیگری با توجه به نکته‌ای که اکنون بیان شد نیز قابل توضیح است.

جمع این تضادها در کنار یکدیگر بی‌شک به معنای سلامت نظام بانکی نیست و به عبارت روشن‌تر اصولا ممکن نیست! یا باید آمارها اشتباه باشد- که من این را نمی‌گویم- یا باید بپذیریم خطر انفجار بانکی کشور بیش از آن چیزی است که بتوان بسادگی از آن گذشت. تفاوت فاحش ۲۰ درصدی بین نرخ تورم و نرخ سود تسهیلات، تولید در کشور را بشدت زمینگیر کرده است. حالا دیگر این سود فاجعه‌آمیز اعتراض مراجع عظام را نیز یکی‌یکی برانگیخته است و اگر ما به جای استفاده از واژه بهره تغافل می‌کنیم و می‌گوییم «سود بانکی»، در عوض شاهد آن هستیم که مراجع ما بدون تعارف یکی پس از دیگری به ربا بودن آن زبان اعتراض باز می‌کنند! باید فکری کرد. پلاسکوی نظام بانکی کشور بر سر مردم آوار شده است.

منبع: وطن امروز

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین اخبار

 • فقدان الگوی مناسب؛ عامل جنایات مجازی

  اینفوفرهنگ فاطمه بهروز فخر: این روزها اگر خبرهای داغ فضای مجازی یا تیتر یک روزنامه‌ها را دنبال کنیم، با اتفاق غم‌انگیزی به‌نام خودکشی مواجه می‌شویم. هنوز چند روزی از خبر خودکشی دختر نوجوانی در گوشه‌ای از یک شهر نگذشته است که خیلی‌ها دلیل آن را اعتیادِ این روزهایِ نوجوانان و جوانان به فضای مجازی و در نتیجه‌ی آن گرفتار شدن در تلخی بی‌سرانجام بازی به نام نهنگ آبی می‌دانند.

  خلاء الگو سازی در مدارس

  اگرچه تاثیر بسیاری از جریان‌های شکل‌گرفته در فضای مجازی را در بروز چنین اتفاقاتی نمی‌توان نادیده گرفت، اما پی‌بردن به دلایل چنین اقدامات تلخ و ناگواری در سنین حساس نوجوانی و جوانی، نیازمند تحقیق و پژوهشی جامعه‌شناسانه است تا در نهایت با نگاهی آسیب‌شناسانه برای جلوگیری و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده شود

  مریم نراقی که سال‌ها در حوزه‌ی توانمندسازی زنان آسیب‌دیده فعالیت داشته است، خانواده را اولین الگوی نوجوان می‌داند و معتقد است:«بسیاری از کمبودها و خودکم‌بینی‌های نوجوانان ناشی از رفتارها و الگوهای نادرست خانواده است. وقتی روح نوجوان با محبتی اصیل و خالص که منشا آن در خانواده است روبه‌رو نشود، ناخودآگاه آن را در بیرون از بنیان خانواده که خالی از آسیب نیست، جست‌وجو می‌کند.»

  این مشاور و فعال اجتماعی در ادامه‌ سخنان خود گفت:«بعد از خانواده نیز، مدارس ما نقش و وظیفه‌ خطیری برعهده دارند. اما متاسفانه مدارس و نظام آموزش‌وپرورش ما تنها بر همان روش‌های سنتی و کلیشه‌ای سابق تکیه دارند که نه‌تنها فرصت شناخت خود را به نوجوانان نمی‌دهد، بلکه گاهی نیز باعث شناخت‌های ناقص و اشتباه می‌شوند.»

  وی افزود:«مدرسه و محیط آموزشی باید بستر مناسبی برای رشد و ایجاد فرصت‌هایی برای بروز و بسط استعدادهای نوجوان باشد، زیرا در غیر این‌صورت نوجوان برای شناخت خود و شناساندن خود به دیگران از روش‌هایی نامناسب استفاده می‌کند که گاهی در جامعه با عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مواجه می‌شویم.»

  وادی بدون کنترل

  این روزها گسترش فضای مجازی و وسعت ارتباطات از جمله دلایل مهم افزایش ناهنجاری‌ها است. اگرچه نمی‌توان مانع استفاده و بهره‌مندی نوجوانان و جوانان از این فضا و امکانات آن شد، اما باید دانست که استفاده از چنین فضاها و امکاناتی مستلزم هوشیاری و مراقبتی کنترل‌شده است. علاوه بر خانواده‌ها و مسئولیت مهم‌شان در این زمینه، باید مسئولان و سازمان‌های ذی ربط فرهنگی را نیز دخیل دانست. تا وقتی برای نوجوان و جوانان برنامه‌های جایگزین جذابی وجود نداشته باشد، دنیای مجازی هر روز آن‌ها را در خودشان غرق می‌کند. برای مثال اگر آمارها و مصادیق نشان می‌دهند که سن بلوغ در نوجوانان کاهش پیدا کرده است و آن‌ها به تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های جنسی متمایل‌تر شده‌اند، باید پرسید برای جایگزینی و دور کردن آن‌ها از چنین فضایی، چه تدابیری اندیشیده و چه برنامه‌هایی جایگزین شده است؟

  باید بدانیم که افزایش ناهنجاری‌ها و اتفاقات تلخی که تیتر اول روزنامه‌ها می‌شوند، متوجه تمام افراد جامعه است و همه علاوه بر آنکه بر بروز آن دخیل هستیم اما می‌توانیم با بهره‌گیری از روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حتی قشر دانشگاهی و فرهنگی که داعیه‌دار دغدغه‌های ارزشی و مذهبی هستند با داشتن برنامه‌ای جامع در جهت سالم‌سازی فضای فراغتی نوجوانان گام برداریم و چهارچوب فکری و روحی این قشر را که سرمایه‌های جامعه هستند، سالم نگاه داریم.

 • تریبون انقلابی؛چشم انتظار تحول

  اینفوفرهنگ - نفیسه زارعی:روزهای تب و تاب انقلاب و درست در زمان مواجه جریانهای ضدونقیض­ های سیاسی که گاهی به واسطه تحرکاتشان، بیم فروپاشی نظام‌نوپا را به ذهن نزدیک می­کردند، یکی از کاربردی­ترین ابزار در ایجاد مفاهمه مشترک از ارزش­های این نظام، رسانه ه­ای مردمی و زنده به نام نماز جمعه بود.

  بزرگترین نمود تشیع انقلابی در روزهای دهه شصت و در دانشگاه تهران نمود پیدا می­کرد، وقتی جمعیتی به هم­ فشرده تنگاتنگ هم در صف­ های نماز می­ ایستادند و خطیب با حرارت جریان­­ شناسی سیاسی و عبادی را برای ایشان تبیین می­کرد.از همین جا بود که ماشین ترور مجاهدین خلق فعالانه برای تخریب نماز جمعه و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم انقلابی که صبح­ های جمعه سجاده به دست به محل اقامه نماز می­ آمدند، کارش را آغاز کرد و این به معنای بُرد بالای نماز جمعه در ایجاد بصیرت، وحدت و حفظ انسجام در نظام اسلامی بود.

  بررسی سیر عملکرد تریبون نماز جمعه در دهه­ های گوناگون انقلاب چه در روزهای خطبه­ های آتشین رهبر معظم انقلاب و یا خطابه­ های حجت­الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان امام جمعه ه­ای که تا پیش از فتنه 88، یکی از مؤثرترین خطیبان جمعه بود و حتی امروز که دیگر محل اقامه نماز برای رعایت کیفیت حال نمازگزاران بنا به فصول گوناگون تغییر می­کند، نشان از انفعال نسبی آن دارد. انفعالی که حالا منجر شده تا قشر جوان کمتر خود را موظف به حضور در نماز بدانند.

  البته نمازهای جمعه ه­ایی مثل نمازهایی که به امامت رهبر انقلاب اقامه می­شود از این قاعده مستثنی است؛ زیرا ویژگی عمده پویایی و مسائل مطروحه در خلال این نمازهای خاص عاملی برای جذب همه اقشار به حساب می­آید. نگاه به این عملکرد ضرورت تغییراتی را در سیاست‌گذاری­ های خرد و کلان ستاد نماز جمعه به ذهن نزدیک می­کند؛ ستادی که باید از شائبه­ های جریانات سیاسی چپ و راست به دور باشد و در فضای انقلاب تصمیم­گیری نموده و آن را از طریق نماز جمعه به مردم در سراسر کشور منتقل کند و خود در این فضا جریان­ساز و نقش ­آفرین باشد. درست مثل روزهای دهه 60 که جریان­سازی شناخت شبکه نفاق، ایجاد و هدایت جریانات سیاسی و فرهنگی و اموری از این دست در نماز جمعه اتفاق می‌افتاد.

  لزوم جوان­گرایی و ورود اندیشه های جدید که بارها در سطوح مختلف رهبر معظم انقلاب به آن در حوزه­ های گوناگون تأکید داشته­ اند، این‌بار به صورتی جدی در زمینه برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه احساس می­شود. این مسئله از ائمه جماعات تا مخاطبین آن‌ها، یعنی از رأس هرم تا پایین را  دربر می‌گیرد.

  شورای سیاست­گذاری ائمه جماعات با اتخاذ موضعی جوان­گرایانه و درعین حال انقلابی، باید در مسیر تحول گام بردارد، استفاده از علمایی که شیوه ­های جذب جوانان انقلابی را برای جریان­سازی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی می­دانند نظیر آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، حجت­ الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان،حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی خمینی و شخصیت­هایی از این دست که با نگاه به مباحث و منابر خاص­شان می­توان به ظرفیت غنی و پربار علمی آن‌ها پی برد و به نوعی شکوفایی اصل مهم کادرسازی به سبک انقلاب اسلامی را در این دهه به عینه مشاهده کرد.

  البته در آن روی سکه جریانات سیاسی خاص، نظیر طیف اصلاحات و وابستگان آن هم در این حوزه ورود کرده‌اند و زمزمه­ های استفاده از شخصیت­هایی که با بررسی عملکرد علمی، فرهنگی و سیاسی­ شان عدم اقبال عمومی و به­ویژه نسل جوان به آن‌ها به چشم می­خورد در این جناح و رسانه­ های مرتبط با آن‌ها روایت­گر عزم جزم ایشان است.

  نکته قابل توجه این است که گزینه ­های مطرح شده از سوی این قشر عمدتا افرادی هستند که ناخودآگاه در جریانات گوناگون برای پرکردن خلأ عدم وجود شخصیت­های کاریزماتیک به آن‌ها متوسل می­شوند و در نهایت در چند بازی اخیر اصلاحات، پرده از روی حقیقت برداشته می­شود که آن‌ها تنها متضمن حیات سیاسی جریانی هستند که در فتنه 88 منزوی شده و بعد از انتخابات 96  علی­رغم امیدهای زیاد به بی­ مهری‌های نسبی دولت اعتدال گرفتار آمدند. از جمله این اشخاص حجت­ السلام سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام علی ­اکبر ناطق نوری هستند که در مقاطعی مثل انتخابات خبرگان رهبری و مانند آن مورد توجه این جناح واقع شدند. نکته دیگر این که باید از این افراد سوال کرد که در این چندین سال کجا بودند و چرا حال که صحبت از جوانگرایی در نماز جمعه است، در صحنه حاضر شده‌اند و هر روز شخصی را به عرصه رسانه میفرستند تا از لزوم حضور این حضرات صحبت کند.

  قطعا استفاده از ظرفیت­های انقلابی، مُقوِم یکی از مهمترین اجتماعات سیاسی عبادی مسلمانان است، اجتماعی که می­توان تاریخ­ساز و تصمیم­ساز  باشد و بر همین اساس در برنامه ­ریزی و سیاست­گذاری با نگاه­های آلوده سیاسی و یا نگاهی منفعلانه از کارکردهای اصلیش کاسته شود.

 • نئولیبرالیسم، انسانیت انسان را خدشه‌دار کرد

  کاهش مالیات‌های عظیم ثروتمندان، خرد کردن اتحادیه‌های کارگری، کاهش مسکن دولتی، مقررات‌زدایی، خصوصی‌سازی، برون‌سپاری، رقابت در خدمات عمومی؛ همه و همه توسط متفکر اصلی نئولیبرالیسم یعنی فردریش فون‌هایک و نظرات او ارائه شده‌اند.

  ادامه مطلب...
 • تهیه‌کننده «ماجرای نیمروز» پشت دوربین فیلم مستند «قالیباف»

  سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده سینما، مستند تبلیغاتی «قالیباف» را می‌سازد.

  ادامه مطلب...
 • جریمه هر ساعت تردد بدون طرح ترافیک

  رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور گفت: رانندگان به ازای هر ساعت تردد بدون مجوز طرح ترافیک در محدوده طرح، ۲۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

  ادامه مطلب...