به کجا چنین شتابان؟!!/ افول شدید فرهنگ رانندگی میان مردم

سه شنبه, 03 اسفند 1395 ساعت 14:28

مقام معظم رهبری : "چرا در زمینه‌ی فرهنگ رانندگی در خیابان، ما مردمان منضبطی به طور کامل نیستیم؟این آسیب است."

 اینفو فرهنگ - مرضیه رضایی کارشناس مطالعات اجتماعی

بیش از 4 سال از آسیب شناسی رهبر انقلاب در زمینه سبک زندگی مردم پس از انقلاب می گذرد، اما همچنان این موضوع مهم مورد غفلت قرار گرفته است . رانندگی یکی از موضوعاتی است که ما روزانه شاهد افول فرهنگی در آن هستیم اما نه تنها به دنبال راه حل نیستیم  بلکه روز به روز، در حال پست رفت هستیم.

این روزها کمتر راننده ای از چراغ راهنما استفاده می کند چون ترس از راه نیافتن برای تغییر مسیر خود دارد وامروزه  این چراغ راهنما برای بقیه رانندگان معنای آن را دارد که باید پا را روی گاز گذاشت و به این شخص راه نداد!

تغییر مسیر های فراوان و ناگهانی در ترافیک ، راه ندادن به همدیگر بر سر چهاراه ها ، بستن راه های مسیر مقابل در صورت ترافیک در مسیر خود ، پرخاشگری و فحاشی ، اهانت به رانندگان خانم و بسیاری از کارهای دیگری که ناشی از فقر فرهنگی در رانندگی  و بروز بی انضیاطی در شهر می شود ، از مردمانی سر میزند که به عنوان یکی از مردمان کشورهای با فرهنگ اصیل در میان جهانیان شناخته شده اند .

هر چند بی توجهی به قوانین و راه های دور زدن آن در رانندگی یکی از مشکلات قدیمی و ریشه دار در میان رانندگان ایرانی است اما با این حال باز هم به نظر می رسد رانندگان ایرانی  از تمام خلاقیت و توان خود برای نقض قوانین استفاده می کنند. نقض قوانینی که با تاریکی هوا بیشتر و بیشتر خودی نشان می دهند .در این میان بد رانندگی کردن موتورسواران و بی قانونی کردن های آنها از همه مشهود تر است.
در واقع می توان گفت، ایرانیان به بد رانندگی کردن شهرت دارند. بد رانندگی کردن و ویراژ دادن در اتوبان های شلوغ کلان شهرها یا عدم استفاده از بوق و راهنما در خیابان ها آنقدر برای همه عادی شده که اگر کسی قانون را رعایت کند با اعتراض رانندگان مواجه خواهد شد.

 
به همین دلیل است که میزان تخلفات رانندگی در کشور بالاست و به همین دلیل سالانه تعداد قابل‌توجهی از شهروندان بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و یا دچار نقص عضو می‌شوند تا جایی که که ايران با آن که يک درصد جمعيت جهان را دارد ، اما سهم جهاني آن از سوانح رانندگي 2 درصد است که بايد اين مسئله را يک دغدغه ملي تلقی شود  وبه نظر می رسد به همين دليل است که در برنامه پنجم پيش بيني شده ، سالانه 10 درصد از آمار کشته شدگان حوادث رانندگي کاسته شود.
"خود محوری " یا فقط توجه به خود از پیامد های سبک زندگی مدرن است که جامعه شناسان آن را با عنوان  (egotism) یعنی خود پرستی بیان می کنند، علت بسیاری از معضلات فرهنگی در سبک زندگی جامعه امروز ماست.
رهبر معظم انقلاب در بیانات خود  در جمع مردم خراسان شمالی در سال 91 برای راهکار برون رفت از این معضل اینطور می فرمایند که : "اصل قضیه این است که ما بتوانیم متن زندگی را، این بخش اصلی تمدن را اصلاح کنیم. البته در انقلاب، در این بخش، پیشرفت ما چشمگیر نیست؛ در این زمینه، ما مثل بخش اول حرکت نکردیم، پیشرفت نکردیم. خب، باید آسیبشناسی کنیم؛ چرا ما در این بخش پیشرفت نکردیم؟
 بعد از آنکه علتها را پیدا کردیم، آن وقت بپردازیم به این که چگونه میتوانیم اینها را علاج کنیم. اینها به عهدهی کیست؟به عهدهی نخبگان - نخبگان فکری، نخبگان سیاسی - به عهدهی شما، به عهدهی جوانها.
نخبگان موظفند، حوزه موظف است، دانشگاه موظف است، رسانهها موظفند، تریبوندارها موظفند؛ مدیران بسیاری از دستگاهها، بخصوص دستگاههائی که با فرهنگ و تربیت و تعلیم سروکار دارند، موظفند؛ کسانی که برای دانشگاهها یا برای مدارس برنامهریزی آموزشی میکنند، در این زمینه موظفند؛ کسانی که سرفصلهای آموزشی را برای کتابهای درسی تعیین میکنند، موظفند. اینها همه یک وظیفهای است بر دوش همه. باید ما همگی به خودمان نهیب بزنیم. در این زمینه باید کار کنیم، حرکت کنیم."

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین اخبار