دوباره دل هره چهارشنبه آخر سال/ خیز اجتماعی برای همدلی با آتش نشانان

شنبه, 21 اسفند 1395 ساعت 09:21

مراسم چهارشنبه سوری در سال های اخیر همراه با پیرایه‌های خرافی ، دستخوش تغییر شده و هر ساله در روزهای پایانی سال باعث بروز اتفاقاتی می شود که نه تنها شادی به همراه ندارد بلکه با خسارات جانی و مالی که بعضا به افراد می زند، موجب می شود سال جدید را با ناراحتی شروع کنند.

اینفوفرهنگ – مائده انوری

کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک

پس از شهادت 16 آتش نشان در حادثه پلاسکو، کمپین "نه" به چهارشنبه سوری آخر سال را راه اندازی شد، تا شاید امسال آتش نشان ها در روز پر حادثه پایتخت، در عملیات های پر خطر کمتری حضور پیدا کنند.
این کمپین، شعار چهارشنبه سوری بدون ترقه را به عنوان اصلی ترین هدف خود انتخاب کرده و به دنبال این است که اقشار مختلف جامعه به خصوص کودکان، نوجوانان و جوانان را به پرهیز از استفاده از مواد منفجره ترغیب کند.
در پی راه‌اندازی این کمپین هنرمندان هم پای کار آمده‌‌اند تا با انتشار تصاویرشان در فضای مجازی در حالی که تصویری تحت عنوان نوشته #نه_به_چهارشنبه_سوری_خطرناک در دست دارند، شهروندان را به پرپایی یک چهارشنبه سوری بی‌خطر دعوت کنند.
جالب است که حتی تعدادی از اجراهای تئاتر نیز با یادآوری این کمپین به روی صحنه است و در میان روزنامه نگاران و خبرنگاران هم در این کمپین مشارکت گسترده‌ای داشته‌اند.
سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره عقبه این کمپین و حامیان آن گفت:« این کمپین کاملا خودجوش است و از همان روزهای نخست ریزش حادثه پلاسکو و در شرایطی که تمام دغدغه ها آواربرداری از محل بود، این مردم و فعالان فضای مجازی بودند که این کمپین را راه انداختند و از یکدیگر می خواستند که به احترام آتش نشانان چهارشنبه سوری را ایمن برگزار کنند.»


آیینی باستانی یا جشنی خرافه آلود؟
چهارشنبه سوری یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌شود. در شاهنامه فردوسی اشاره هایی درباره بزم چهارشنبه ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن این جشن است. مراسم سنتی مربوط به این جشن، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردم ایران زنده نگه داشته شده است.
اما در این میان نباید از ذکر یک موضوع غافل شد. هر عقیده و آداب و سنتی که از گذشته به ما رسیده است در صورتی قابل احترام و گرامی داشت است که دلیل عقلی محکمی پشتوانه آن باشد و و اگر فاقد این موضوع بود، معلوم می شود خرافه‌ای بیش نیست و عقل حکم می کند که از آن دوری کنیم.
در آن زمان هر ماه به جای روزهای هفته دارای اسم بود. استاد پورداود ایران شناس معاصر، در این باره می نویسد:« آتش افروزی ایرانیان در پیشانی نوروز از آیین‌های دیرین است .شک نیست که افتادن این آتش افروزی به شب آخرین چهارشنبه ی سال، پس از اسلام رسم شده است. چون ایرانیان شنبه و آدینه نداشتند. این است که ایرانیان آیین آتش افروزی پایان سال خود را به شب آخرین چهارشنبه انداختند تا پیش آمدهای سال نو از آسیب روز پلیدی چون چهارشنبه بر کنار ماند.»
بد نیست بدانیم که آنچه امروزه به عنوان چهارشنبه سوری برگزار می شود و از انواع ترقه ها و وسایل خطرناک آتش بازی استفاده می شود به هیچ وجه با رسوم کهن ایرانی ارتباط و نسبتی ندارد و مثل خیلی اجناس دیگر از چین وارد شده!
گزارشهای تاریخی قبل از میلاد مسیحیان نشان می دهد که ترقه بازی رسم چینی ها بوده که با ورود غربی ها انواع وسایل ترقه بازی به شیوه نوین که ازجذابیت و البته مخاطرات بیشتری برخوردار هستند ساخته شده است.

مرجعیت شیعه میدان دار مبارزه با افکار خرافی

یکی از ویژگی‌های برجسته فقیهان شیعه از دیرباز تا الان، ورود در عرصه های خرافی و انحرافی مسائل روز است. مسئله ای که در سایه‌ی چهار موضوع اصلی یعنی قرآن، سنت، عقل و اجماع به دست می آید.
در روزهای اخیر آیت الله مکارم شیرازی ضمن تاکید بر حرام بودن خرید و فروش مواد محترقه گفت:« مردم مراقب باشند در چهارشنبه سوری عید خود را عزا نکنند؛ این همه تلفات در یک شب شایسته مردم نیست.»
این مرجع تقلید درباره آداب و رسوم نوروز و مراسمی که در شب چهارشنبه آخر سال برخی افراد انجام می دهند، افزود:«بخشی از رسوم که در نوروز برگزار می شود بسیار خوب است و بخشی خرافی است انسان عاقل کارهای خوب را انجام می دهد و از خرافات پرهیز می کند. نظافت، خانه تکانی، دید و بازدید و کمک به نیازمندان و خیلی از کارهای دیگر خوب است اما آتش روشن کردن در چهارشنبه سوری یک بدعت خرافی است مخصوصا با گفتن این جمله که «سرخی تو از برای من زردی من از برای تو» اینها خرافات است انسان عاقل نباید به سراغ این ها کارهای برود .»

شادی یک شب و یک عمر پشیمانی
هر ساله در آستانه ایام نوروز ، شاهد گزارش های زیادی از نقص عضو افراد از (نابینایی دائم ،قطع دست و پا و انگشتان سوختگی اعضای بدن مرگ های فجیع و…) هستیم که فقط در اثر یک لحظه غفلت رخ می دهد.
به گفته مغیثی ،رئیس گروه پیشگیری از حوادث معاونت بهداشت وزارت بهداشت،فقط در چهارشنبه سوری سال 93 تعداد 2502 نفر دچار آسیب ناشی از مواد محترقه شده‌اند. بیشترین موارد ثبت شده از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آذربایجان غربی و ایران بوده است. که از اینتعداد 30 مورد معلولیت و 10 مورد فوت گزارش شده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جدیدترین اخبار