براداران مدیرکل انتقال خون استان قزوین در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های اینفوفرهنگ از قزوین ، با بیان اینکه طرح واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون علیه ” هپاتیت ب” تا اول اسفند ماه ادامه دارد، گفت : این برنامه در زمینه تفاهم نامه‌ای بین سازمان انتقال خون و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش […]

براداران مدیرکل انتقال خون استان قزوین در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های اینفوفرهنگ از قزوین ، با بیان اینکه طرح واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون علیه ” هپاتیت ب” تا اول اسفند ماه ادامه دارد، گفت : این برنامه در زمینه تفاهم نامه‌ای بین سازمان انتقال خون و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به منظور واکسیناسیون علیه ” هپاتیت ب” در گروه اهدا کنندگان مستمر و با سابقه خون انجام می‌شود.

برادران با بیان اینکه بیش از نیمی از اهداکنندگان خون استان را اهداکنندگان مستمر تشکیل می‌دهند، گفت: با توجه به اینکه متولدین سال ۶۸ تا ۷۲ قبلا در طرح واکسیناسیون همگانی بر علیه این بیماری واکسینه شده اند، این طرح برای اهدا کنندگان خون متولد قبل از سال ۶۸ اجرا می‌شود.

به گفته براداران، اهداکنندگانی که در طول ۱۲ ماه دو و یا بیش از دوبار اهدای خون داشته باشند، اهدا کنننده مستمر محسوب می‌شوند.
وی گفت: این طرح در زمینه استراتژی جهانی سازمان بهداشت برای حذف هپاتیت‌های ویروسی به عنوان یک تهدید بزرگ سلامت عمومی تا سال ۲۰۳۰ و رسیدن به هدف به صفر رساندن خطر انتقال بیماری‌های قابل انتقال از طریق خون و فرآورده‌های ان اجرا می‌شود.

مدیر کل انتقال خون استان گفت: واکسن هپاتیت نوع ب، در نوبت اول هنگام مراجعه، نوبت دوم در یک ماه پس از مراجعه نوبت اول و نوبت سوم ۶ ماه پس از مراجعه نوبت اول بر اساس تاریخ‌های تعیین شده در محل بازو تزریق می‌شود.

وی گفت: واکسن‌های پیش بینی شده برای این برنامه از طریق انستیتو پاستور ایران تامین شده و دارای تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

به گفته براداران، برنامه واکسیناسیون رایگان است و نیاز به پرداخت هیچ وجهی از سوی اهدا کننده خون نیست.

وی گفت: اهدا کننده خون در صورت انجام سه نوبت واکسیناسیون مطابق برنامه زمانی تعیین شده در مقابل ابتلا به بیماری هپاتیت ویروسی نوع ب ایمن خواهند شد.

مردان چهار بار و بانوان سه بار در سال می‌توانند اهدای خون داشته باشند.

انتهای پیام/

واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون علیه بیماری ” هپاتیت ب”

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان