امام جمعه قم گفت: برخی از افراد تمام وقت در اینترنت هستند و فرصتی برای انجام کارهای دیگر همچون صله رحم ندارند، هم اکنون فضای مجازی به یکی از عوامل طلاق در کشورمان تبدیل شده است.

به گزارش اینفوفرهنگ از قم، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری عصر امروز در مراسم افتتاحیه همایش آموزش سواد رسانه ای در تالار شهید آوینی با اشاره به اهمیت زمان‌شناسی اظهار کرد: هر چه که زمان‌شناس‌تر باشیم، کمتر دچار مشکل می‌شویم، در روایات ائمه معصومین(ع) بارها بر اهمیت زمان شناسی تاکید شد.

وی ادامه داد: براساس روایات کسی که روزگار خود را بشناسد، از آمادگی در برابر مقتضیات زمان غافل نمی‌شود، امروز همه طبقات جامعه باید با هوشیاری و آمادگی به استقبال زمانه خود بروند.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: برخی افراد بدون داشتن سواد مجازی وارد فضای مجازی می‌شوند و این مساله برای آن‌ها مشکلات زیادی را به وجود آورده است، از فرصت‌های فضای مجازی استقبال می‌کنیم، فضای مجازی، دنیا را به ما نزدیک‌تر کرده است، ولی نمی‌توانیم از تهدیدهای فضای مجازی که خانواده‌ها را به هم ریخته است، غافل شویم.

آیت‌الله حسینی بوشهری کار اثباتی در خصوص فضای مجازی را ضروری دانست و تصریح کرد: باید به دنبال تولید محتوای مناسب برای همه اقشار در فضای مجازی باشیم، نه اینکه کارهای ما در خصوص فضای مجازی، تنها کارهای سلبی باشد.

وی ادامه داد: امروز دشمن از جنگ نظامی استفاده می‌کند، اما بیشترین سرمایه‌گذاری خود را بر روی فضای مجازی قرار داده است.

امام جمعه قم افزود: آینده‌نگری از جمله ویژگی‌های مومنان بر اساس روایات است، اهل‌بیت(ع) همه مسائل را برای ما پیش‌بینی کرده‌اند.

آیت‌الله حسینی بوشهری جعل حدیث را از شیوه‌های ضربه به دین در گذشته دانست و تصریح کرد: اکنون با آمدن فضای مجازی، خبری از جعل حدیث نیست، اما دشمنان محتواهای مسمومی را در این فضا قرار می‌دهند تا مردم را از دین جدا کنند.

وی ادامه داد: علامه شرف‌الدین می‌گفت هدایت در جامعه انتشار پیدا نمی‌کند مگر از همان راهی که ضلالت منتشر شد. فضای مجازی ابزار است و ما باید همان گونه که دشمنان از این فضا استفاده می‌کنند، از فضای مجازی استفاده کنیم.

نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: هم اکنون تعداد کاربران اینترنت در کشورمان حدود ۴۵ میلیون نفر است و رتبه ایران در این زمینه در جهان ۱۳ است، برخی از افراد تمام وقت در اینترنت هستند و فرصتی برای انجام کارهای دیگر همچون صله رحم ندارند.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اثرات فراگیری سواد رسانه ای اظهار کرد: آموختن این نوع از سواد موجب می‌شود که انسان از حالت انفعالی دربیاید و به راحتی تحت تاثیر فضای مجازی قرار نگیرد. آموختن سواد رسانه ای به نفع همه افراد است، اکنون فضای مجازی به یکی از عوامل طلاق در کشورمان تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید با آموزش سواد رسانه ای به افراد مختلف، کاری کنیم که افراد با دانش وارد فضای مجازی شوند، همچنین افراد با ذوق در جامعه باید تشویق شوند که دست به تولید محتوا در فضای مجازی بزنند.

انتهای پیام/ح


منبع :خبرگزاری فارس