وزیر بهداشت با اشاره به اینکه دکتر ایرج فاضل فردی وارسته و شایسته بوده است، گفت: اخلاق رکن مؤثرتر از قانون درجامعه است و جامعه اخلاق‌گرا، قانونمند خواهد بود.

به گزارش گروه اجتماعی اینفوفرهنگ، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در مراسم تجلیل بیش از ۴ دهه تلاش ماندگار دکتر ایرج فاضل در حوزه سلامت و ارتقای دانش پزشکی اظهار داشت: استاد فاضل را فردی دانشمند، جراح برجسته، مؤسس پیوند و رشته عروق در کشور می‌دانم. ایشان کارنامه درخشانی در حوزه پیوند اعضا، جراحی رهبران جمهوری اسلامی و سه رئیس جمهور داشته و شاگردان زیادی تقدیم کشور کرده‌اند.

وزیر بهداشت بیان داشت: در مسیری که می‌آمدم فکر کردم که چه موضوعی را در جلسه مطرح کنم و تصمیم گرفتم حرف دلم را بزنم. اسلام درون خود پیام اخلاق و انسانی دارد و بهترین تعریف از دکتر فاضل انسان وارسته و شایسته است چرا که وارسته هم مسلمان و هم انقلابی به شمار می‌رود.

وی گفت: بسیاری ممکن است کارنامه مشابهی همچون دکتر فاضل در دنیا داشته باشند، ولی گوهری همچون ایشان پیدا نمی‌شود. بنده دکتر فاضل را دوست دارم و زمانی که می‌خواستم در مورد ایشان در جلسه امروز صحبت کنم به یاد مطلب اینستاگرامی خود که به یاد دوست عزیزی در دوران جهاد سازندگی نوشته بودم و جزو شهدای فرهنگی انقلاب بود، افتادم.

هاشمی گفت: اگر بخواهیم یک صفت بگوییم از دکتر فاضل، بامرام بودن ایشان است. بسیار خوب است که مرام داشته باشیم، افراد زیادی علیه ایشان بی‌مرام بودند. وی وزیر علوم در زمان آقای موسوی و وزیر بهداشت در زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی بود و ایشان زمانی گفته بودند که داغ‌ترین صندلی در وزارت بهداشت بود که یک سال و سه ماه در آن زمان مدیریت داشتند و برخی در حق ایشان ظلم کرده بودند، ولی دکتر فاضل با مرام خودشان به آن‌ها پاسخ دادند.

وی افزود: هدف اصلی از بعثت محمد (ص) مکارم اخلاق و بیان آن بود؛ و اگر می‌خواهیم نوع‌دوستی در جامع پررنگ شود راهی جز نیک‌اندیشی نداریم. همچنین صداقت در رفتار، تواضع و فروتنی و پرهیز از تحقیر دیگران بخش مهمی از این راه به شمار می‌رود.

هاشمی بیان داشت: امروزه خیلی‌ها شعار می‌دهند، ولی نمی‌توان به قول‌های آن‌ها امیدوار بود، از بد روزگار خشکسالی به مروت و مرام برخی از ما نیز آستین زده است که توجه به رفع این مسأله امری مهم به شمار می‌رود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دکتر فاضل فردی بامرام و گوهریکمیاب بوده که توانسته در مرتبه‌ای بالاتر از اخلاق به مردم و دین خود خدمت کند؛ که امیدوارم سایه ایشان بر جامعه ایران مستدام باشد.

منبع :خبرگزاري دانشجو