مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان گفت: میانگین بارش نزولات آسمانی در ایران 240 میلیمتر و در استان کرمان 125 میلیمتر عنوان کرد و کرمان سومین استان سیل خیز کشور شناخته شده است.

کرمان سومین استان سیل خیز کشوربه گزارش خبرنگار  گروه استان های اینفوفرهنگ از کرمان ، محمدمهدی رجبی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان امروز در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک در مجتمع مس سرچشمه گفت: مساحت کل کرمان را ۱۸ میلیون هکتار عنوان و تصریح کرد: وسعت شمال این استان ۱۴٫۵ میلیون هکتار است که ۱۳٫۲ میلیون هکتار از این مقدار در قالب منابع طبیعی و جنگلداری است.

وی گفت: آلودگی آفت لورانتوس در جنگل های این استان در حال پیشرفت است و باید تدابیری در راستای جلوگیری از خشک شدن و از بین رفتن این سرمایه ها که عاملی برای حفظ خاک هستند اندیشیده شود.

وی بیان کرد: خاک منبع، پایه و اساس برای محیط زیست است و باید به آن اهمیت داد در تمام دنیا به مسائل زیست محیطی اهمیت داده می شود.

وی با اشاره به اینکه در هزاره سوم بشر با سه بحران تغییر اقلیمی، کمبود آب آشامیدنی و بیابانزایی روبرو است افزود: این نیز حاصل فعالیتهای بشر در طول ۱۵۰ سال اخیر است.

رجبی زاده افزود: در طول ۲۵ سال گذشته کشورهایی مانند برزیل و پاریس در حفظ محیط زیست همکاری هایی با هم داشته اند.
وی
وی بیان کرد: ۲۲ میلیارد متر مکعب حجم بارشها در استان کرمان است که از این حجم ۱۸ میلیارد متر مکعب به دلیل تابش خورشید و قرار گرفتن در منطقه خشک تبخیر می شود و سه میلیارد متر مکعب از این مقدار قابل استفاده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان همچنین گفت: وظیفه صندوق توسعه ملی این است که از محل ذخیره ارزی به واحدهای تولیدی و بخش خصوصی تسهیلات ارائه دهد تا توسعه ایجاد شود.

وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی در راستای آبخیزداری و حفظ منابع طبیعی و اختصاص بودجه از صندوق توسعه ملی پیشنهاد داده که فقط رهبر معظم انقلاب اسلامی می تواند با این پیشنهاد موافقت کند.

رجبی زاده افزود: در بودجه این صندوق پنج اولویت تصویب شد و بحث آبخیزداری یکی از این اولویتها بود لذا امسال برای اولین بار ۲۰۰ میلیون دلار (۷۰۰ میلیارد تومان) اعتبار ویژه آبخیزداری در اختیار ما گذاشتند که ۲۷ میلیارد تومان به استان کرمان واگذار شد.

وی عنوان کرد: میلیارد تومان از این بودجه به شهرستانهای انار و رفسنجان اختصاص یافت.

مجتمع مس سرچشمه در ۶۰ کیلومتری رفسنجان قرار دارد و رفسنجان نیز با جمعیت بالغ بر ۳۱۱ هزار نفر در ۱۱۰ کیلومتری کرمان است.

۶۰۰ هزار هکتار از جنگلهای کرمان به آفت لورانتوس آلوده است .

یاد آور است: از یک میلیون هکتار جنگلهای بادام، بنه، ارچن و سایر گونه ها در مناطق بافت، رابر، ارزوئیه و دیگر مناطق در این استان ۶۰۰ هزار هکتار به آفت لورانتوس آلوده است.

انتهای پیام/س

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان