رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: خطر بیابانی شدن اراضی شمال گنبدکاووس در سال‌های آینده بسیار زیاد است و ۲۰ هزار هکتار از این اراضی در وضعیت قرمز و خطر بیابانی شدن قرار دارند.

– اخبار استانها –

به گزارش اینفوفرهنگ از گنبدکاووس، قربانعلی گرایلو ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کل مساحت اراضی شهرستان ۵۳۱ هزار و ۵۳۹ هکتار است که از این میزان ۳۴۱ هزارو ۹۴۹ هکتار اراضی کلی بوده و ۲۰ هزار هکتار آن در خطر بیابانی شدن قرار دارد.

وی افزود: پروژه بیابان‌زدایی گنبدکاووس با هدف مهار کانون‌های بحرانی حاصل از فرسایش باد و مقابله با پدیده شوم بیابان‌زدایی در منطقه شمال شهرستان آغاز شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس بیان داشت: این پروژه شامل بوته کاری.کپه کاری،عملیات ذخیره نزولات آسمانی در راستا جلوگیری از توسعه بیابان زدایی در شمال شهرستان گنبدکاووس انجام می‌شود.

بوشهر| ۵۷۰ هکتار از اراضی دیلم بیابان زدایی شد
نگران بیابان‌شدن عرصه‌های منابع ملی کهگیلویه و بویراحمد هستیم
بسیج سازندگی قزوین؛ از احداث سد تا بیابان‌زدایی ۲۴۰۰ هکتاری

وی ادامه داد: پروژه بوته کاری با کاشت ۷۰۰ هزار بوته شامل  آترپیلکس،اگروبایرون النگاتوم،خارشتر در مساحت ۷۶۴ هکتار در حوزه قره داغ اجرا می‌شود.

گرایلی گفت: عملیات ذخیره سازی نزولات آسمانی ( فاروزنی) در سطح  290 هکتار در مراتع حوزه های قره دونگ و ماسان و پروژه کپه کاری در سطح ۱۰۰ هکتار در شمال گنبدکاووس انجام می‌شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس ابراز کرد: این پروژه‌ها با اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تا پایان سال اجرا می‌شود.

انتهای پیام/